Poziv za uvođenje recipročnih mjera Srbiji i Hrvatskoj

Vijesti 22. dec 202018:12 > 19:24
N1

U Hrvatsku se može sa PCR testom i hrvatskim pasošem uz ograničenje kretanja na županiju gdje odsjedate. U Srbiju mogu svi građani Bosne i Hercegovine pod istim uslovima, ističu iz kabineta člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, a nakon telefonskog razgovora sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

“Predsjednik Vučić je rekao da nije tačna informacija da je uveden različit tretman građana. Za sve građane BiH važi isti tretman”, saopšteno je iz Komšićevog kabineta.

Iz Granične policije BiH se pozivaju na Izmijenjenu odluku koju su dobili jučer od nadležnih vlasti Srbije. Nakon provjera te odluke kažu da nemaju tu informaciju da je za sve isto.

“Državljani BiH iz Republike Srpske prilikom ulaska u Republiku Srbiju nisu dužni posjedovati PCR test, dakle mogu ući bez testa s tim da će morati u 10-dnevnu izolaciju”, kaže Franka Vican, glasnogovornica GP-a.

Ovakva odluka rezultirala je brojnim reakcijama u BiH. Iz SDA poručuju odluka Srbije je diskriminatorska, uvesti recipročne mjere svim državama.

“SDA poziva Vijeće ministara BiH da donese odluku o uvođenju recipročnih mjera za ulazak u Bosnu i Hercegovinu za državljane svake države posebno, uključujući i susjedne, u odnosu na to kakva pravila važe za državljane naše zemlje”.

Otvorili ili ne granice, treba samo vratiti istom mjerom. Poručuju anketirani građani…

“I mi trebamo isto, recipročno uvesti testove, njihovim građanima koji ulaze u BiH”.

“Smatram da je to velika diskriminirajuća odluka prema dijelu građana BiH i smatram da bi naši državnici što hitnije trebali uvesti mjere prema građanima Srbije”.

“Bruka i sramota, nemojte mogu svašta reći …”.

Dosta toga za reći imaju i korisnici društvenih mreža.

“Uradio sam obavezni PCR test, sjeo u auto i došao u Beograd. Jer sam htio, a nisam morao”, kaže Saša Magazinović.

“‘Bijele trake’ koje je Srbija uvela građanima BiH iz Federacije je besprizorni direktan napad na našu državnost. Članovi Predsjedništva, VM, ministri, vladajuće stranke i njihovi lideri su direktno odgovorni. Neka nas bar poštede jeftinog patriotizma i počnu raditi svoj posao”, poručuje Zlatko Lagumdžija .

Na visoku smrtnost u BiH, ali blagi pad novozaraženih proteklih dana podsjeća novinarka Vildana Selimbegović, zbog čega je, kako smatra, neophodno uzvratiti mjerama.

“Da bismo sačuvali ovaj blagi pad i pokušali smanjiti te cifre o smrtnosti i procente mislim da bi zaista bilo neophodno da država, a onda i entitetske vlasti, uzvrate obaveznom karantenom”, zaključuje Vildana Selimbegović.

Redakcija N1 uputila je poziv svim zvaničnim institucijama sa pitanjem, da li će doći do uvođenja reciprocitetnih mjera. Iz Ministarstva sigurnosti su ranije istakli, da čekaju stav struke i izjašnjenje Ministarstva civilnih poslova BiH, dok iz ovog ministarstva čekaju izjašnjenje nadležnih u RS-u i Brčko Distriktu na inicijativu Federalnog kriznog štaba za donošenje odluke o uvođenju PCR testa za ulazak u BiH. Odgovor iz RS-a se čeka, iz Brčko Distrikta poručuju…

“Ukoliko se entiteti slože da je potrebno to uraditi, da je potrebno zahtjevati od građana susjednih država negativan test prilikom ulaska, mi zbilja nećemo praviti nikakve opstrukcije”.

Donošenje odluka o uslovljavanju prelaska granice susjedne zemlje pravdaju to činjenicom da strahuju od pojave novih žarišta, ali i novog pritiska na zdravstveni sistem. Jednak ili još veći pritisak osjećaju i zdravstveni radnici u BiH koji se već mjesecima nalaze na prvoj liniji odbrane.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad