Stanić: Kakve to rođake Milorad Dodik ima u Luganjsku?

Vijesti 23. dec 202012:51 > 12:55
N1

Kako je moguće da ikona stara tri vijeka porijeklom iz Luganjska završi u porodičnoj kolekciji Milorada Dodika, kakvih to rođaka Dodik ima u Luganjsku i pitam se kakvih sve još monumentalnih umjetnina ima Milorad Dodik u svojoj privatnoj kolekciji, upitao je danas Miladin Stanić, šef Kluba poslanika SDS.

“Pozivam Milorada Dodika da javnosti obznani od koga je kupio ikonu iz 18. vijeka iz Luganjska, kojim sredstvima je plaćena ikona i da li je u BiH ušla legalno odnosno da li je za njenu kupovinu plaćen porez”, istakao je Stanić.

On kaže da “tri dana zakašnjeno i neubjedljivo” saopštenje iz kabineta člana Predsjedništva Bosne i Hercegvoine “u kome se tvrdi da je sporna ikona porodična i osveštana mlak pokušaj zatvaranja afere koja je već sad dobila međunarodne razmjere”.

“Miloradu Dodiku želim brz oporavak pa da nam pojasni kako je ikona iz Luganjska postala dio njegove porodične kolekcije. Da li je kao i u slučaju nabavke medicinske opreme, rijetku umjetninu iz Ukrajine nabavila neka dvorska turistička organizacija”, kazao je Stanić.

Stanić je pozvao Dodika da objasni javnosti i zdravstvenim radnicima koji već godinu dana izgaraju na prvoj liniji odbrane od virusa korona zašto nema povjerenja u zdravstveni sistem Republike Srpske pa su ljekari iz Srbije zaduženi za njegov oporavak.

“Dodik svojom odlukom kao da kaže da u Republici Srpskoj nema sposobnih ljekara i da je svojom politikom raselio zdravstveni sektor Republike Srpske uzduž cijele Evrope”, zaključio je Stanić.

Ministarstvo kulture Ukrajine je ustanovilo da je navedena ikona koju je Milorad Dodik poklonio Sergeju Lavrovu, registrovana između 1926. i 1930. kao nacionalni predmet kulture koji pripada vladi Ukrajine, navedeno je za N1 iz ukrajinskog Euromaidan Pressa.

Iz Euromaidan Pressa su poručili kako je sada potrebno utvrditi kako je ikona dospjela u BiH.

“Ukrajinski zvaničnici trenutno istražuju njeno tačno porijeklo te kako je mogla dospjeti do BiH. To se moglo desiti ako su je zaista iznijeli plaćenici iz Lugansk regije, koju je okupirala Rusija i koji se bore protiv Ukrajine. U tom slučaju se radi o pljački, kao što se ranije pretpostavljalo. Nadam se da će relevantne bosanske vlasti sarađivati sa Ukrajinom kako bi osigurali da se sva ukrajinska kulturna baština sačuva za buduće generacije Ukrajinaca”, rečeno je za N1.

Podsjećamo, nakon sedam dana iz Kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika oglasili su se o slučaju “Ikona”.

“Ikona koju je predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu nije ukradena i spada u red porodičnih osveštanih ikona”, saopšteno je iz Dodikovog kabineta.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH prije nekoliko dana zaprimilo je notu Ambasade Ukrajine, koja je zatražila dodatne informacije o spomenutom slučaju. U međuvremenu u Tužilaštvu BiH formiran je predmet, a da bi se razjasnilo kako je ikona iz Luganska, navodno stara 300 godina, dospjela u BiH i završila u posjedu bh. zvaničnika.

Uslijedila je i reakcija iz Ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije. Poručeno je kako će ikona biti vraćena da bi se, uz pomoć Interpola, razjasnilo njeno porijeklo.

Ikonu, za koju se sumnja da je iznijeta iz Luganska, grada na istoku Ukrajine, Lavrovu je prilikom posjete našoj zemlji 14. decembra poklonio Dodik nakon sastanka u Istočnom Sarajevu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad