Stotine u redu. Za hljeb i vodu. Promrzlim rukama hvataju se za žičanu ogradu. Kiša je padala cijelu noć. Nastavila cijeli dan. Niko se ne osjeća dobro u migrantskom kampu u Lipi. I nikome nije jednostavno.
Napetost se osjeća u zraku. Situacija bi svakog trenutka mogla eskalirati. Na terenu i Specijalna policijska jedinica. Brojne novinarske ekipe. Migranti nam prilaze, pitaju – šta će biti s nama? Afzan iz Pakistana nije izuzetak.
“Mislio sam da ću ovdje biti privremeno. Ovih dana nemamo ni krevete gdje bismo spavali. Hranu nam jednom daju”, kaže Afzan, i dodaje:
“Nemam ni obuću, toliko mi je hladno, smrzavam se, zaista. Nakon onoga što se desilo prije dva dana, više ni hranu nemamo. Očekujemo, nadamo se svakog trenutka, da će neko donijeti ovdje kontejnere u kojima ćemo moći boraviti, da nam donesu neke odjeće, obuće”.
Afzan kaže i da im samo jednom dnevno daju hranu, a da to nije dovoljno.
Situacija je katastrofalna. Ono što migranti dobiju, kada govorimo o tom dnevnom obroku, jeste pola hljeba, tunjevina, paket hurmi, jedna bočica vode, i sve to treba da im traje do sutra do istog ovog perioda.
“Očekujemo od vlade da nam pomognu”, kaže nam Afzan.
Pitamo ga – koje vlade? Odgovara: “Bosanske vlade. Da, oni su odgovorni. Oni mogu učiniti nešto. Čemu više te igre optuživaja. Ko je kriv, ko nije. Mi to ne želimo slušati. Neka donesu neku odluku, kakva god ona bila. Tri dana ja nisam pozvao svoju porodicu”.
Kaže da ima telefon, ali nema struje u kampu.
“Kako da oni znaju da li sam ja živ ili nisam. Da li vi znate koliko su oni zabrinuti? Svi ovdje očekujemo nešto. Neku poruku od vlasti. Ali samo čujemo od svakoga ne znamo ništa, mi ništa ne znamo. Pa ko više zna? Ko će nam više odgovoriti na to šta će biti s nama? Zahtjevam od vaših vlasti da donesu odluku, kakvu god, neka urade s nama šta hoće”, rekao je Afzar.
Humanitarna kriza naočigled domaće i međunarodne javnosti. Iz mase se čuje glas – nema više hrane.
Danas su policajci kazali da je podjela hrane završena. Svi ljudi koji se nalaze u Lipi nisu došli na red da dobiju svoj jednodnevni obrok.
Gladni, poraženi, odlaze u rijetke natkrivene prostore koji su ostali netaknuti požarom. Policija i dalje istražuje ko je odgovoran za paljevine.
IOM je pobjegao, kažu.
“Ostavili su nas ovdje da umremo od gladi i hladnoće. Ako smo mi ovdje, i oni moraju biti ovdje”, poručuju migranti.
No, njihov glas nije dovoljno snažan da probije sve podjele i barijere bh. institucija i svih onih koji s njima pokušaju sarađivati.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad