Epidemija virusa korona ne jenjava, i danas je broj novozaraženih visok - 593, a u posljednja 24 sata u Bosni i Hercegovini preminule se 22 osobe kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa. Epidemiološka situacija izmijenila je brojne navike građana, pa i način proslave praznika.
Velika porodična okupljanja, proslave sa društvom u restoranima, na trgovima ili koncertima izostaće tokom predstojećih praznika. I Banjalučani dijele sudbinu ostatka svijeta.
Anketa:
“Kući samo sa jednim drugom ću dočekati Novu godinu. Teško mi pada ali moraju se poštovati mjere”.
“Kući ću i nije mi problem i ranije sam slavio kući sa roditeljima”.
“Samo uža porodica, suprug i djeca. Nije mi drago što nema organizovanog dočeka ali bolje se strpiti i dočekati neke bolje dane”.
“Nemam neku organizaciju. Mislim da će biti kafana do 22, a onda u stan”.
Nadležni apeluju, mole, zahtjevaju da se građani pridržavaju propisanih mjera. Da nema velikih okupljanja i da se poštuje fizička distanca jer je zdravstveni sektor već mjesecima propterećen i novi talas pogoršanja epidemiološke situacije moga bi dovesti do potpunog sloma.
“Ja se pridružujem apelima da narednih dana ne planirate proslave kako smo to radili prethodnih godina. Da praznike proslavite u krugu najbližih i da generalno ponašanje prilagodite situaciji”, poručuje Jelena Đaković Dević, epidemiolog Instituta za javno zdravstvo RS.
Obzirom da je korona u grad na Vrbasu stigla početkom marta gradska vlast, ni stara, niti nova, nije planirala organizovani doček na Trgu Krajine.
“Ja sam već pitao za sredstva, ona nisu ni planirana pa ih nemamo gdje preraspodjeliti jer ona ne postoje. Mi imamo planove za pravoslavnu Novu godinu da pjevači, umjetnici, grupe snime pojedinačne koncerte mimo publike pa da se uradi televizijski prenos, a da grad plati honorar”, kaže Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
Prvu polovinu 2021. obilježiće vakcinacija, poručuju iz Instituta za javno zdravstvo.
“Čak tri, odnosno četiri proizvođača koja su trenutno u opticaju i RNK i vektorske možda će biti dostupne u prvom kvartalu naredne godine i vjerovatno je da će biti više dostupnih vakcina u Bosni i Hercegovini”, navodi Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS.
Dok je u zemljama u okruženju vakcinisanje uveliko počelo, medicinski radnici u Bosni i Hercegovini, koji su već duže vrijeme najizloženiji virusu korona, na ovaj vid zaštite čekaće još mjesecima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad