Prije dva dana ambasador BiH u Rusiji Željko Samardžija, doputovao je iz Moskve u Sarajevo. Na aerodromu nije otkrio gdje je tada bila ikona.
“Pa da li ću je ja donijeti ili će doći možda sutra ne znam”, izjavio je u četvrtak Željko Samardžija, ambasador BiH u Rusiji, i dodao: “Tamo je gdje treba da bude”.
Dan kasnije obavijestio je javnost da je ikonu predao u kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
“Ikonu sam preuzeo, predao u kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Time sam stavio tačku na tu priču. Dalja procedura nije moja stvar”, kazao je.
U diplomatskoj noti Ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije, koju je uz ikonu, Samardžija proslijedio Dodikovom kabinetu piše da “Ministarstvo ima čast preporučiti poklonodavcu da koristi pravne mehanizme, uključujući kanale Međunarodne organizacije kriminalističke policije (Interpol) u vezi sa ovom situacijom”.
S druge strane opozicioni poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srpske Davor Šešić pita zašto nema rekcije nadležnih institucija u BiH.
“Nismo vidjeli da je MUP preduzeo bilo kakve istražne radnje, a cijeli svijet bruji o tome. Čak se Interpol interesuje za ikonu. Sa druge strane, ni SIPA nije reagovala po tom pitanju. Interesantno da se nije obratila ni carina BiH, odnosno koje bi morale imati podatak, da li je i kada ta ikona ušla u BiH”, istaknuo je Šešić.
Uprava za indirektno oporezivanje u odgovoru na N1 navodi:
“Vezano za predmetno pitanje ovim putem vas informišemo da Upravi za indirektno oporezivanje, odnosno carinskoj službi pri Upravi, ništa od navedenoga nije prijavljeno za uvozno carinjenje”.
Onaj ko nosi diplomatsku poštu ne podliježe nikakvim provjerama na carini ističe advokat Vlado Adamović.
“Ako je uvezeno kroz diplomatsku poštu to je izuzetak od pravila. U diplomatskoj pošti se između ostalog može prenijeti jedna takva stvar. Moramo raščlaniti, ako je umjetnina, ona je na popisu nekih umjetnina. Međutim, svaka umjetnina ne mora biti ukradena umjetnina. Traže se one koje su ukradene. Pa onda treba pogledati spisak onih koje su ukradene. Te se u biti potražuju”, rekao je Adamović.,
Ukrajinska ambasada u BiH, traži da se ikona vrati u Lugansk i da se odgovori kako i kada je ikona završila kod Milorada Dodika.
“Ako je prvi korak već preduzet – ikona je vraćena u Sarajevo, onda se mora preduzeti i drugi – da se vrati u Ukrajinu. Ambasada Ukrajine u Bosni i Hercegovini insistira na hitnom pružanju informacija zvaničnicima Sarajeva o tome kako je ukrajinska ikona, koja je predstavljena Lavrovu, dospela na teritoriju ove zemlje”, naveli su iz Ambasade Ukrajine u BiH.
Dok iz Ukrajine tvrde da je pozlaćena ikona njihova kulturna baština, portparol SNSD-a utvrdio je da ikonu niko ne potražuje i da je bila u vlasništvu banjalučke porodice. Pored svega Tužilaštvo BiH i dalje ne iznosi nikakve detalje iz predmeta “Ikona”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad