"Ova pobjeda večeras veća je od one iz 1945.". Tako je govorio predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija u izbornoj noći 2010. godine kada je njegova stranka ostvarila pojedinačno najveći broj glasova u Bosni i Hercegovini.
Četiri godine kasnije nade je nestalo, ali i birača. Dvije stotine hiljada glasova manje, ali i prve ostavke donedavno najodanijih saradnika Zlatka Lagumdžije.
“Imamo na stolu dvije ostavke. To je ostavka generalnog sekretara i jednog od potpredsjednika”, kazao je Damir Hadžić novinarima nakon što je podnio ostavku.
Lidija Korać, potpredsjednica SDP-a je svoju ostavku opravdala riječima da je to “moralan čin” jer smatra da odgovornost zbog izbornog debakla leži na “rukovodstvu partije”.
Šta se desilo SDP-u. Neprincipijelno koaliranje sa SNSD-om. Sklapanje tkz. Platforme sa Strankom demokratske akcije i manjim hrvatskim strankama na uštrb HDZ-a. Potom, isključivanje SDA i stvaranje koalicije sa Savezom za bolju budućnost i HDZ-om. Umjesto “države za čovjeka” dobili smo kalkulacije sa ministarskim pozicijama. Vrhunac razočarenje nastupio je tokom februarskih protesta kada se SDP svrstao protiv pobunjene mase. Na kraju od evropskog puta i reforemi, biračima su se mogle ponuditi tek prazne riječi.
“RS danas ima 10.000 manje zaposlenih nego prije tri godine. U Federaciji je taj broj za 20.000 veći”, govorio je Lagumdžija nadajući se da će zadržati povjerenje birača.
Bolji poznavaoci političke scene u BiH reći će kako urušavanje stranke traje godinama. Od 2002. kada su SDP napustili gotovo svi čelni ljudi, među kojima i Miro Lazović. Do demokratizacije nije došlo ni nakon razlaza sa Željkom Komšićem koji je vođe SDP-a optužio za kriminal i korupciju.
“SDP-u treba odgovornosti da im bude primarni cilj ozdravljenje stranke. Treba doći do nove kadrovske, statutarne, ali i programske orijentacije stranke koja će više ličiti na Bosance i Hercegovce”, kazao je Lazović u svom komentaru na situaciju u nekada najjačoj stranci u BiH.
Iako je Zlatko Lagumdžija pozvao stranke koje baštine ideju socijaldemokratije na ujedinjenje malo je vjerovatno da će do ovog scenarija doista i doći bez instinske demokratizacije stranke i kadrovskih promjena.
“