"Ovo je ozbiljan slučaj, koji se mora procesuirati ako smo ozbiljna zemlja", odgovorio je Duraković.
Na 20. godišnjicu genocida u Srebrenici u Potočarima je ukopano 136 žrtava genocida. Preživjeli Srebreničani i dalje traže posmrtne ostatke 1.200 najmilijih. Mještani nastavljaju borbu za život u gradu gdje sada živi 7.000 ljudi.
Brojne zvanice došle su u subotu u Potočare da odaju počast žrtvama genocida. Ovaj dan obilježio je i napad na Aleksandra Vučića premijera Srbije. U regionalnoj temi pričamo o 11. julu 2015. godine.
U studiju u Sarajevu je bio Ćamil Draković – načelnik Srebrenice, u Zagrebu Jadranka Kosor bivša premijerka Hrvatske, članica parlamentarnog odbora za vanjsku politiku ove zemlje, i u Beogradu Dragan Đukanović – viši naučni savjetnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
“Razočaravajuće impresije. Nemili događaj je postao svjetska riječ. Malo se priča o godišnjici, gdje smo radili da dostojanstveno odamo počast ukopanim”, kazao je Duraković na pitanje Alme Dautbegović Voloder o impresijama drugi dan nakon komemoracije žrtvama.
“Neko je na skup došao zbog prijemera Vučića, a ne zbog žrtava. Mi smo evo postali predmet manipulacije, i predmet napada javnosti u Srbiji, ali i kod nas”, dodao je.
Da li se zna ko je kriv?
“Ovo je ozbiljan slučaj, koji se mora procesuirati ako smo ozbiljna zemlja”, odgovorio je Duraković.
Iz Beograda se javila za N1 javio Dragan Đukanović, koji je kazao da se strasti smiruju. bar što se Srbije tiče.
“Čini se da poslije određenih problema i euforije postepeno se određena vrsta strasti smiruje. To potvrđuju i izvještavanja medija, a događaj dan za danom potiskuju druge vijesti”.
Đukanović je dodao da prijem koji je Vučić imao od majki Srebrenice je trebala biti centralna tema, ali da je nakon svega bitno je da se Duraković jasno distancirao od toga što se desilo.
“To daje nadu da će se političke elite okrenuti pregovorima i pitanjima između dvije zemlje, što otvara mogućnost za širi dijalog Srba i Bošnjaka, najavljivan od obje zemlje”, dodao je Đukanović.
Da li se zna da je ovo bio napad od nekolicine ljudi na Vučića, a ne na Srbiju, pitala je Alma Dautbegović Voloder, voditeljica i urednica Novog dana?
“Različito mediji interpretiraju događaj. To zavisi od uređivačke politike i senzacionalizma kojem određeni se priklanjaju. Dominantni emiteri su pospješili smirivanje strasti, pogotovo poslije press konferencije Vučića, gdje je istakao nastavku dijaloga sa Sarajevom”.
Jadranka Kosor, koja se putem linka javila iz Zagreba kazala je da se komemoracija i sva dešavanja oko nje itekako se pratilo u Hrvatskoj. istakla je da je jedno politička razina, a drugo što se razgovara među ljudima, te da je bila dio šetnje kroz Zagreb kojom je odana počast stradalima u Srebrenici 1995. godine.
“Sigurno je da oklijevanje Vučića i ono što se dešavalo ranije u UN-u je jedan od razloga napada. Sigurnosna situacije nije bila osobito pripremljena”, prokomentarisala je Kosor.
“Političari koji imaju veze sa događajima iz rata moraju se nositi s tim. Ne mogu se te riječi izbrisati. Treba proći još vremena i izbora kako bi na vlast došli ratom neopterećeni političari”, kazala je i bivša premijerka Hrvatske.
“Nikolić je pominjao novi rat, što nije dobro. S prošlošću i sa budućnošću se moramo suočiti”, neke su od riječi koje je kazala Kosor.
Želimo li se miriti?
Duraković je potom pohvalio ulogu majki Srebrenice, čiji je rad proteklih 20 godine doveo do priznanja genocida u cijelom svijetu.
“Majke Srebrenice su one koje su 20 godina čuvale dostojanstvo Srebrenice. Njihove aktivnosti dovele su do planetarnog priznavanja genocida. Dokazale su ljudsku veličinu, i jedine koje su spremne da razgovaraju o pomirenju. Munira Subašić je uručila cvijet, Hatidža Mehmedović je stavila cvijet Srebrenice Vučiću na rever, to je ono bitno”.
Kazao je Duraković da je Vučić možda u budućnosti mogao pomoći pri traženju nestalih, sada se to malo udaljilo, zbog nemilih događaja.
“Ako smo se odlučili na pomirenje, onda je to pružanje ruke. Rat je necivilizovan odgovor. Lakše je zaspati u Zenici, Mostaru ili Sarajevu nego u Srebrenici”, istakao je, dodavši da su emocije svima proradile.
“Želimo li se miriti? Meni je djelovalo kao da smo 60 minuta bili u ratu sa Srbijom. Dočekivali smo dostojanstveno i Srbiju i sve delegacije, jer je to naša dužnost i obaveza”, kazao je načelnik Srebrenice, dodavši da se činovnici trebaju primati gostoprimljivo, ali “postali smo predmet kritika”.
Đukanović je istakao da su odnosi obje zemlje i prije dešavanja u Potočarima oscilirajuće godinama, ali da trenutno odnose smatra prolaznom epizodom.
Treba gledati u budućnost
“Očekujem da će u nekoliko narednih mjeseci doći do otvaranja dijaloga, a sa malo političke volje može se doći do rješenja”, dodao je Đukanović, dodavši da je susret Vučića sa majkama Srebrenice je ono što je trebalo biti percipirano.
Jadranka Kosor je upitana da li ovakvi događaji mogu uticati na udaljavanje zemlje od zemlje?
“Bez obzira na dešavanja, treba gledati samo u budućnost. Okretanje k prošlosti nije dobro ni za koga. Ako majke Srebrenice pružaju ruku, i ako su one osudile napad, njih trebamo slušati. To je naša obaveza”.
Kazala je da obaveza političara je da ne traže pljesak onih kojii im sve odobravaju, nego regionu trebaju hrabri političari.
“Nijedan političar na ovakva mjesta, poput Srebrenice ne treba dolaziti sa skrivenim namjerama”, dodala je na koncu gostovanja u Novom danu.