Istražujemo: Ko su korumpirani tužioci

Vijesti 16. jul 201517:30 > 19:01
N1

Nije rijetka situacija u domaćoj sudskoj praksi da tužioci namjerno usmjeravaju istragu u pogrešnom pravcu. Tada se otvara sumnja u korupciju, ali je to teško dokazati. Mi ukazujemo samo na neke od brojnih propusta, koji nisu bili prepreka da ti tužioci i sudije budu unaprijeđeni.

U predmetu Eronet, gdje je među osumnjičenima bio i Dragan Čović, optužnica je podignuta tek nakon sedam godina, zbog čega je nastala zastara. Džemal Karić, kantonalni tužilac u Sarajevu, pominje se kao tužilac koji je u nekim predmetima naročito ažuran, dok druge odugovlači. Renata Radić bila je svjedok, ali to Karić nikada nije uzeo u obzir, a veliki dio navoda iz policijskog izvještaja nije ni uvrstio u optužnicu.

Karić kao postupajući tužilac nikada s nama nije stupio u kontakt. Čak sam prišla tužiocu i rekla da mogu pomoći u predmetu koji on vodi, međutim, on me nikada nije nazvao“, izjavila je Renata Radić iz CIN-a.

Aktuelni glavni tužilac BiH Goran Salihović, dok je bio sudija u Opštinskom sudu u Sarajevu, odgodio je izvršenje kazne za osuđenog Rađu Dževada, koji je tražio odgodu zbog doktorata koji je navodno radio. Salihović mu je odobrio odgodu, pa je umjesto u zatvoru Rađo ostao na slobodi. U međuvremenu se saznalo da on nije nikada imao doktorat na Univerzitetu Džemal Bijedić u Mostaru, o čemu svjedoče i dokumenti. Sudija Đorđe Samojko osuđen je 2006. godine zbog neosnovanog odlaganja izvršenja sudske presude, ali ga je tadašnji predsjednik Republike Srpske, Milan Jelić, pomilovao te mu je ta presuda izbrisana. Samojko je danas advokat na Palama. U bh. sudnicama mogu se vidjeti čudne stvari, pa i to da postupajući tužioci odjednom ne znaju elementarne stvari iz sudske prakse.

To je ono što navodi iskusnog pravnika na pomisao da se radi o korupciji. Imate predmeta koji idu veoma brzo, neprirodno brzo, kada su pitanju interesi određenih grupa“, izjavila je Vasvija Vidović.

Primijećeno je da se u takvim predmetima često mijenajaju tužioci, pa u jednom sudskog procesu se promijeni njih 15-ak. Čak i kod stranih investitora, koji nemaju političku podršku, predmeti se odugovlače unedogled. Za poslušnost, pojedini tužioci i sudije budu i nagrađeni, i to unapređenjima na najviše pozicije u pravosuđu.

To se najbolje može pokazati u slučaju Milorad Dodik, koji je 2006. godine pred Okružnim sudom u Banjaluci oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja za vrijeme Dodikovog prvog premijerskog mandata. Milorad Novković bio je predsjednik sudskog vijeća koji je oslobodio Dodika. Unaprijeđen je na poziciju predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH. Član tužilačkog tima protiv Dodika bio je Milan Tegeltija, koji je unaprijeđen za predsjednika Osnovnog suda u Banjaluci i postao je nasljednik Novkovića u Visokom sudskom vijeću. Zoran Lipovac također je bio tužilac u Dodikovom slučaju, kasnije je postao ministar u entitetskoj vladi i sudija Ustavnog suda. U timu odbrane bo je Krstan Simić, nakon čega je unaprijeđen u delegata Doma naroda i sudiju Ustavnog suda BiH.

Pogledajte prilog Borisa Breze.