Ne postoji zvanična statistika o broju abortusa u BiH

Vijesti 21. jul 201510:28 > 11:30
N1 info

Nastavlja se trend da se abortus koristi kao sredstvo kontracepcije zbog čega je neophodna veća edukacija žena kao i upoznavanje sa rizicima te intervencije.

U Novom danu televizije N1 gošće iz Srbije, Hrvatske i BiH govorile su o abortusu, pravu na abortus, rizicima nakon intervencije i seksualnom obrazovanju.

Maša Mišić iz udruženja „Sačuvajmo bebe“ kaže da njihov cilj nije ukidanje abortusa već smanjenje broja tih intervencija kao i informisanje žena o svim raspoloživim vrstama kontracepcije.

U Srbiji između 150 i 200 hiljada abortusa godišnje

Kako je navela, nezvanične procjene govore da se godišnje u Srbiji izvede između 150.000 i 200.000 abortusa, a zvaničan broj je 60.000 što je jako puno. „Žene u Srbiji zbog manjka edukacije i informisanosti koriste abortus kao sredstvo kontracepcije. Način da se to promijeni je edukacija, savjetovanje, otvaranje materinskih domova za one žene koje nemaju podršku porodice da rode dijete a žele ga“, kaže ona.

Mašić naglašava da je abortus izbor žene, ali da ona mora biti informisana i upoznata sa tim šta se dešava nakon intervencije i da je moguć sterilitet.

Ona takođe naglašava da u Srbiji nema seksualnog obrazovanja u školama a da to utiče na smanjenje broja abortusa.

Bačura: Abortus je genocid nad čovjekom

N1 info

Gošća iz Hrvatske bila je Bosiljka Bačura iz udruženja „Djetešce na sunašce“ koja je protivnik abortusa i koja se zalaže za njegovo ukidanje. „Čovjek postaje čovjek momentom začeća. To je osnovno pravo na život i majka ne može imati pravo na ubistvo. Ono je ljudsko biće od začeća pa je abortus genocid nad čovjekom“, smatra ona.

Prema nekim podacima u Hrvatskoj je smanjen broj abortusa i u toku prošle godine urađeno je 3.200.

Bačura tvrdi da svaka žena želi dijete i da se mnoge žene kaju nakon abortusa. Zalaže se i da žene rode dijete i daju ga na usvajanje.

Ona se takođe ne slaže sa tim da muškarci nemaju pravo da utiču na odluku žene jer, kako ističe, kod nje u udruženje su dolazili muškarci koji su plakali jer su željeli da imaju dijete, a njihove partnerice su se odlučile na abortus.

Frašto: Kontracepcija je tabu tema

N1

Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, zvanične statistike o broju abortusa nema, a Vedrana Frašto iz udruženja „Cure“ kaže da je ta oblast uređena zakonom iz 1977. godine koji čak ne uključuje privatne klinike kao mjesta na kojima se abortus može izvršiti.

Žene nisu i ne mogu biti objekti. Žensko tijelo i njena slobodna volja nisu alati društva i država da se postavi blagostanje. To je njena odluka i u to se niko ne treba miješati“, ističe ona.

Takođe, ukazuje da nema edukacije o kontracepciji jer je to tabu tema. „Rezultat je da su mladi neinformisani. Učenje o ljubavi je preko porno filma što je potpuno pogrešno. Vlasti ignorišu potrebu uvođenja seksualnog obrazovanja“.

Cijeli razgovor možete pogledati u videu: