Građani BiH još ne znaju ko je kriv što su na više od 120 biračkih mjesta pogrešno izbrojeni glasovi.
Niko ne zna ko su ljudi koji su nemjerno ili iz neznanja zakinuli određene političke stranke. Utvrđene neregularnosti, čini se da su u drugom planu i Centralnoj izbornoj komisiji. Predsjedniku Komisije, Stjepanu Mikiću bilo je važnije da kritikuje medije zbog, kako je rekao, neutemeljnih napada na CIK.
“Zaista, onoj onolikoj nervozi i napadima nekorektnim na Središnje izobrno povjerenstvo, nije bilo mjesta“, kazao je Mikić.
A na pitanja ko je i kako podkradao glasove, ili je neupućen ili odgovornost prebacuje na pravosudne institucije. Koga je Centralna izborna komisija prijavila nije moguće saznati ni u Tužilaštvu BiH, gdje je proslijeđeno najviše prijava.
Da je tokom ovih izbora utvrđeno najviše nepravilnosti potvrđuje i izborna statistika. 2010. godine, na primjer, CIK je naložio ponovno brojanje glasova sa 70 biračkih mjesta. Nakon lokalnih izbora 2012., ponovo su brojani glasovi sa njih 85, a ovaj put su neregularnosti uočene na 129 biračkih mjesta.
Taj broj bi mogao da bude i veći, jer stranke od danas imaju tri dana da podnesu žalbe na utvrđene rezultate izbora. Po jednom osnovu statistika ipak ide u korist CIK-a. Nismo samo ove godine morali da čekamo 15 dana na utvrđivanje rezultata. Ista situacija je bila 2010. i 2012. godine. Samo što tada, očigledno, to nikome nije bilo toliko bitno.