Kako bi izbjegli proteste rudara, Federalna vlada je pristala na zahtjev sindikata da se od 1. oktobra 1 fening po kilovat satu električne energije izdvaja za modernizaciju rudnika i socijalne kategorije. Istovremno je zatražen odgovor kako je potrošeno blizu 400 miiliona KM predviđenih za konsolidaciju rudnika.
U sporazumu kojeg su potpisali predstavnici Federalne vlade, rudnika i Elektroprivrede BiH na prvom mjestu navodi se podrška mjerama koje će spriječiti unutrašnje slabosti u rudnicima, ili prevedeno- brojne nezakonitosti koje se vežu za poslovanje rudnika u Federaciji BiH, a na koje sindikalisti godinama upozoravaju:
“To najbolje znaju ljudi koji su postavljali rudnike i koji su stajali iza njih i treba tražiti odgovornost svake uprave kako je radila i šta je radila”, smatra Fikret Mehić.
Samo u proteklih mjesec dana iz Elektroprivrede (EP) su upućene tri prijave zbog zlouopotrebe sredstava. O čemu se konkretno radi, direktor nije želio odgovoriti no u sindikatu Elektroprivde bili su jasni – nema ušetada u ovoj kompaniji dok se ne stane u kraj kriminalu u rudnicima.
“Nećemo mi plaćati danak nestručnosti, nesposobnosti i korupciji”, tvrdi Omer Sikira, predsjednik Sindikata EP BiH.
Federalna finansijska policija radi na nekoliko predmeta, no onaj koji je završen i nikad procesuiran odnosi se na izvješataj iz 2010. i rudnik Banovići, koji nije u koncernu EP BiH, odnosno direktora Munevera Čergića.
Zbog sklapanja štetnog ugovora o kupovini dva damper “belaz” kamiona rudniku je nanesena šteta od blizu 290.000 maraka. Iznos štete je posljedica odsutnosti konkurencije među potencijalnim dobavljačima čime je uz ostalo prekršen Zakon o javnim nabavkama.
Sporni ugovor napravljen je sa kompanijom Premar Services AG iz Luksemburga koja je ovdašnjoj javnosti postala poznata nakon krivičnih prijava koje je 2003. godine MUP RS podnio protiv tada visokih dužnosnika Elektroprivrede RS, resornog ministarstva te rudnika Ugljevik. Teretili su se zbog zloupotrebe ovlaštenja u vezi nabavke sedam dampera “belaz” u neposrednoj nagodbi u iznosu od blizu 8 i po miliona maraka.
Sa istom kompanijom prošle godine novi ugovor sklopila je Elektroprivreda BiH i to oko nabavke dampera za RMU Kakanj vrijednih blizu 4,3 miliona maraka za koje bivši direktor tvrdi kako su sakupljači kišnice, dok aktuelno rukovodstvo Elektroprivrede proziva za niz nezakonitih ugovora
“Kupili su najskuplje ‘skupljače kišnice’ na svijetu, Oni su dobri za Kazahstan, za Rusiju, ali ne mogu raditi na strmom terenu na kopu, to je namješten tender. Upozoravao sam i o problemu tendera za nabavku širokočeone opreme za RMU Breza i kupovinu opreme bez rezervnih dijelova sa cijenom koja je u mom mandatu nuđena sa rezervnim dijelovima. Cijena je bila sa rezervnim dijelovima 20 miliona KM. Kasnije je razlika u cijeni bila 700.000 KM na štetu Koncerna! Ova, rezervna oprema, kasnije je nabavljena od poznatog dobavljača pod čudnim okolnostima”, navodi Amer Jerlagić, bivši direktor Elektroprivrede BiH.
Od 2009. za saniranje dugova u rudnicima iz federalnog budžeta potrošeno je blizu 200 miliona maraka te blizu 180 miliona za modernizaciju rudnika koje je uputila Eleketroprivreda. Željeni rezultati su izostali. Federalna vlada je stoga nedavno zatražila detaljnu analizu zašto rudnici i dalje prizvode samo gubitke.