Reforme koje do 15. novembra moraju biti provedene odnose se na Zakon o radu, izmjene Zakona o porezu na dohodak i proširenje poreske osnove, poticaj za zapošljavanje i suzbijanje sive ekonomije.
Već je započelo provođenje moratorija na zapošljavanje koji je, prema budžetu donio uštede od 15 miliona KM.
Za sada se odustalo od rebalansa budžeta i zaduženje kod komercijalnih banaka u iznosu od 200 miliona maraka, kazao je Fadil Novalić, federalni premijer.
“U međuvremenu moglo bi doći do promjena akciza na cigarete, alkohol, gorivo i registraciju što će biti dogovoreno na sastanku entitetskih vlada, koji će biti održan u Banjaluci”, stav je Jelke Milićević, ministrice finansija.
“Promjena stope PDV ostavljeno je kao posljednja mjera”, dodala je.
Kako se navodi u agendi, reforme bi trebalo da uspostave osnovu za pregovore o pojedinačnim programima finansijske i tehničke pomoći međunarodnih finansijskih institucija
Poreske agencije, ukupno njih četiri u BiH, prema Agendi, morat će sarađivati zajedno, a budžeti biti utvrđeni i održavani na temeljima dogovorenim sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Vlasti će se konačno morati suočiti sa problemima javnih preduzeća, od kojih neke čeka privatizacija/likvidacija u srednjoročnom periodu.
Posebna pažnja pokloniće se restrukturisanju željeznica, a treba se razmisliti i o djelimičnoj privatizaciji Telecoma u FBiH.
Novalić je kazao da će Vlada pristupiti harmoniziranju plaća u javnom sektoru. Cilj je i oporezivanja toplog obroka kao i povećanje minimalne plaće u FBiH na 450 do 500 KM.