Strategija za mlade nije čarobni štap koji rješava probleme

N1

Danas je Svjetski dan mladih. No, imaju li se čemu radovati? Želja je mnogo, ali ne i mogućnosti u ovoj zemlji, kažu. Prva i osnova je posao, a bez njega je trenutno oko 70 posto mladih. Ima li budućnosti za njih?

“Ja nisam iz grada, ali želim posao kao i svi drugi”.

“Moji roditelji nemaju mogućnost, ali ja želim studirati”.

“Neću da me je stid ići ginekologu”.

Ovo su samo neke od želja mladih ljudi u BiH. Problema zbog kojih 4 od 5 njih želi iz ovih stopa napustiti zemlju je mnogo. Posla nemaju niti mogućnosti da se školuju. Porazan je i podatak da 50 posto mladih nikada nije izašlo izvan bh. granica.

“Prva ja ljubomorna sam na neke ljude koji imaju priliku studirati u nekim velikim zemljama, za razliku od nas koji, prije svega zbog našeg statusa u državi, i zbog neposvećenosti prema mladim ne možemo ni putovati”, otkriva Semina Ždero, aktivistica KULT-a.

“Od života očekujem da se zaposlim, da nađem posao za koji ću biti stručan, da nikom ne uzimam ako nisam za to stručan”, dodaje njen kolega Nej Ušanović.

Vjeruju da bi dio njihovih problema mogla riješiti Strategija za mlade koja je u izradi. U njoj bi trebali biti sadržani problemi iz 7 oblasti. Obrazovanje, zapošljavanje, sigurnost mladih neke su od njih.

“Definitivno ono što se mora uraditi je povećati budžetska izdvajanja za mlade, povećati poticaje za samozapošljavanje mladih, olakšati mladima i kupovinu stanova, više praktične nastave uvesti u obrazovanje, i to je sve ono što su mladi rekli da se promjeni”, smatra Abela Purivatra, glasnogovornica KULT-a.

Mladi uporedo rade na kreiranju strategije za oba eniteta.

Mladi u BiH su iznijeli svoje želje. Pokazali šta žele vidjeti u Strategiji koja će biti završena do kraja godine. Međutim, svjesni su da strategija nije čarobni štapić koji će ispuniti sve njihove želje i riješiti probleme, ali se nadaju da će korak po korak, ova strategija poboljšati njihov položaj u društvu.