Srbija će isplatiti Srebrenici njenih 8 godišnjih budžeta?

Vijesti 12. aug 201518:09 > 19:11
N1

Srebrenica bi mogla da postane bogatija za osam godišnjih budžeta. Toliko vrijedi zemljište koje je potopila hidroelektrana Bajina Bašta. Srbija od početka rata nije plaćala Srebrenici naknadu.

Alija Hasanović iz svog dvorišta svaki dan gleda na jezero, nastalo izgradnjim Hidroelektrane Bajina Bašta. Tamo gdje je sad voda nekada je bila zemlja i kuća njenih predaka.

“Nije baš sve potopljeno ali je zemljište otišlo, nešto su nam i platili, tako da smo otišli. Napravili smo kuću ovdje prije rata”, kaže Hasanović.

Dodaje da ne zna ko kome tu duguje, ali da bi bilo fer da se plaća naknada za zemlju koja se više ne može koristiti za zemljoradnju. Uz bitku sa nestašicom vode, u opštinskoj administraciji u Srebrenici vodi se papirnata borba. Traže se načini kako naplatiti 30 miliona maraka od Srbije, koliko tvrde da je dug nastao zbog neuplaćivanja naknade za potopljeno zemljište.

“Ima načina, zna se kako se to može, jer je to bilo prije rata. Mogu se napraviti ugovori, sporazumi, postoje načini. Mi ćemo morati i pravnim putem, možda će to trajati godina, ali što se kaže do Strazbura”, tvrdi načelnik Ćamil Duraković.

Tamo daleko je HE Bajina Bašta. Dvije trećine jezera koje vidite pripada opštini Srebrenica, dok jedna trećina Bajini Bašti, u Srbiji. To je jezero nekada bila zemlja koja je potopljena tokom izgradnje HE. Bajina Bašta godišnje dobija milion eura od Srbije, dok Srebrenica od rata do danas nije dobila ni fening.

Od tog novca moglo bi se mnogo učiniti u opštini sa polovinom nezaposlenih. Godišnja naknada iz Srbije iznosila bi milion i po maraka, dok ukupan budžet Srebrenice iznosi 4 miliona. Možda će i biti još novca, ali premijer Srbije Aleksandar Vučić sumnja da je dug baš 30 miliona maraka.

“Nisam saglasan da je to toliko novca, ali neka ustanove stručnjaci. Moram da vam kažem Srbija će uvijek da ispoštuje svoje obaveze”, tvrdi Vučić.

Primjer Bajine Bašte i Srebrenice nije usamljen. Srbija za potopljeno zemljište duguje i opoštinama Zvornik i Višegrad. Stručnjaci procjenjuju da ukupan dug susjedne države prema BiH za potopljeno zemljište ali i za korištenje električne energije dostiže i nekoliko milijardi maraka.