Dodik: Ni SAD ne može na silu od BiH napraviti državu

Vijesti 06. sep 201511:11 > 11:12
Tanjug/Nemanja Jovanović

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je i čelnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), izjavio je da se Bosna i Hercegovina ne može izgraditi na silu kao država pa čak i ako iza takvog projekta stoje Sjedinjene Američke Države.

Time je odgovorio na istup američkih diplomata koji su ustvrdili da su reforme Dejtonskog sporazuma potrebne radi približavanja zemlje Evropskoj uniji.

“Visoki predstavnik je masovno kršio Dejtonski sporazum i kao takav bio je podržan od većine zemalja koje su činile Vijeće za provođenje mira i razumljivo je da te iste zemlje sada kao fetiš brane bilo kakvo pokretanje pitanja nepravnog ponašanja visokog predstavnika. Nijedna zemlja se ne može napraviti na silu, pa ni BiH, bez obzira kakva sila stajala iza nje, možda čak i SAD”, istaknuo je Dodik za SRNA-u..

Dodik je pritom branio pravo na održavanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH u Republici Srpskoj, tvrdeći da je zakonito njegovo održavanje unatoč tvrdnjama većeg dijela međunarodne zajednice da se radi o kršenju Dejtonskog sporazuma.

Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara zadužen za Balkan i centralnu Evropu Hoyt Brian Yee izjavio je u intervju od subote za nekoliko dnevnih listova u BiH kako su potrebne promjene Dejtonskog
sporazuma i ustava koji je proistekao iz toga sporazuma kako bi se u toj zemlji provele reforme koje bi ju vodile prema Evropskoj uniji.

Dodik je poručio međutim da neće prihvatiti reforme kojima bi se umanjila autonomija Republike Srpske u korist države BiH, što su nasilno pokušavali visoki predstavnici donoseći zakone i mijenjajući ustav.

“Međunarodna zajednica neće odustati od intervencionizma u BiH, a Republika Srpska ne treba nasjedati na priče o dalekim perspektivama, već nastaviti snažno braniti svoju autonomiju, ustav i ustavna rješenja u BiH vezana za Republiku Srpsku”, izjavio je Dodik.

Naglasio je pritom da se unutar BiH ni 20 godina nakon rata nije uspio postići dogovor oko ustava, niti se nazire mogućnost takvog dogovora.