Bosna i Hercegovina nije u fokusu izbjeglica sa Bliskog istoka, ali nadležni kažu – moramo biti spremni. Od spremnosti se za sada znaju samo preliminarni planovi.
Detalja o rutama, smještaju i pomoći za eventualnih hiljade izbjeglica – još nema. Strani mediji ranije su pisali da bi na jesen u Bosnu i Hercegovinu moglo doći najmanje 10 hiljada izbjeglica. Nadležni nemaju takve procjene.
Makedonija – Srbija – pa sjeveroistok Bosne i Hercegovine, ruta je sa kojom nadležni u zemlji još uvijek samo kalkulišu raspravljajući o eventualnom dolasku izbjeglica iz zemalja Bliskog istoka. Sve dok se kalkuliše nema jasnog plana.
“Ali ako bi išla ruta preko Bosne i Hercegovine vjerovatno bi se tražio najkraći put i to bi možda bila sjevernoistočna Bosna ili možda dio Hercegovine, ali mi još uvijek ne možemo biti sigurni. U tom segmentu država će morati biti spremna u onom dijelu humanitarnom i to je ono najvažnije da pokažemo humanost. I mi smo bili izbjeglice i mi smo imali iste probleme, taj dio nikad ne smijemo zaboraviti“, rekao je Goran Salihović, glavni tužilac Tužilaštva BiH.
Vlast nema precizne procjene ni o mogućem broju izbjeglica. Nema ni jasno preciziranih prihvatnih centara. O hrani, vodi i ljekarskoj pomoći brinuće državno ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice. Za sigurnost će garantovati Ministarstvo bezbjednosti.
“To je vrlo jasna poruka ovog sastanka i vrlo jasna poruka naših agencija da ćemo naravno izvršiti registraciju i profiliranje svih ljudi koji ovdje dolaze, ali da će i eventualni boravak u Bosni biti u skladu zasigurno biti u skladu sa međunarodnim standardima unutar onih prihvatnih centara koji će biti definisani od stane Ministarstva odbrane BiH i entitetskih vlada koje su dobile na upravljanje one kasarne koje su proglašene neperspektivnom vojnom imovinom“, kazao je Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Prioritet izbjeglica je zapadna Evropa. Bosna i Hercegovina nije njihov fokus kažu nadležni uz uvjeravanje da rade na jačanju obavještajno-sigurnosnog lanca radi sprečavanja terorizma i trgovine ljudima.
U sjedištu institucija Bosne i Hercegovine tek se kroje planovi za eventualan dolazak izbjeglica u Bosnu i Hercegovinu. Ali još niko sa sigurnošću ne može da potvrdi da je Bosna i Hercegovina sprena za hiljade izbjeglica, isto toliko smještajnih kapaciteta, hrane, vode i svega što je tim ljudima potrebno. Poseban sigurnosni izazov je i eventualna propusnost granica, problem terorizma i ilegalnih migracija.