Ulazak izbjeglica u BiH moguć je i na jugu zemlje gdje bi izbjeglice išle preko Crne Gore i oko Trebinja ulazile u BiH.
U slučaju priliva sirijskih izbjeglica, iz GU Trebibnja ističu da će ih uz pomoć Vlade RS-a i Vijeća ministara BiH spremno dočekati sa dovoljno hrane i mobilnih medicinskih ekipa koje će im pružiti pomoć. No smještajnih kapaciteta u ovom gradu za njih nema.
“Mi nemamo velike kapacitete, bivše kasarne kao neperspektivna vojna imovina pretvorene su u fakultete, domove učenika i studenata, ali ćemo se svakako ponašati u skladu sa evropskom pozitivnom praksom i zakonima i pružiti migrantima pomoć koja je moguća”, kazao je Slavko Vučurević, gradonačelnik Trebinja.
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak ističe da će BiH primiti izbjeglice.
“BiH će sigurno dati svoju kontribuciju jedne solidarnosti i koliko budemo mogli u političkom smislu generalno da se zaustave, odnosno stabiluzuju prilike u prostorima odakle ti ljudi bježe, jer niko od njih ne dolazi iz hira ili što nemaju šta da rade kod kuće, nego zato što imaju jako tešku situaciju kod kuće”, dodao je Crnadak.
I građani Trebinja su spremni pomoći. Kažu da su izbjeglice u ovaj grad dobrodošle!
“Kad dođu, dobrodošli su”, “Mislim da bi ih prihvatili u svakom slučaju”, i “Pa kao i ovi ostali trebamo učiniti, to su nevoljnici i trebamo im pomoći”, su samo neki od komentara građana Trebinja.
Ne treba zaboraviti da je cilj izbjeglica zapadna Evropa. U BiH, ako i do nje dođu, ne namjeravaju se zadržavati.