Konferencija "Dvadeset godina Dejtonskog mirovnog sporazuma - Pogledi" će biti održana danas u Banjaluci.
Organizatori skupa, koji će okupiti veliki broj domaćih i stranih zvaničnika, su “Nezavisne novine” i Gradska uprava Banjaluka, a partneri Predsjedništvo i Ministarstvo vanjskih poslova BiH.
Debata će biti podijeljena u tri panel diskusije, a na prvoj će uvodničari biti članovi Predsjedništva BiH, entitetski predsjednici i drugi domaći zvaničnici.
Na narednoj panel diskusiji riječ će imati regionalni političari i visoki gosti iz susjednih zemalja poput predsjednika, premijera i ministara vanjskih poslova.
Treći panel rezervisan je za predstavnike međunarodne zajednice, a obratit će se predstavnici zemalja Kontakt grupe, koji su imali značajnu ulogu u kreiranju Dejtonskog sporazuma.
Uime Organizacionog odbora Konferencije, direktorica marketinga “Nezavisnih novina” Diana Radić rekla je na pres-konferenciji u Banjaluci da je sama ideja bila da se na ovom skupu promoviše mir, dijalog, pozitivna komunikaciju i grad Banjaluka.
I Sonja Stančić, članica Organizacionog odbora, naglasila je da će na konferenciji učestvovati gotovo 100 učesnika.
“Naše različitosti treba da predstavljaju naše bogatstvo i to je polazna tačka od koje krećemo. Za ovu priliku kreirali smo poseban vizuelni identitet koji u sebi sadrži elemente koji simbolišu mir – goluba u letu i Banjaluku, koja je predstavljena listom kestena”, istakla je Stančić.
Konferenciju je otvorio glavni i odgovorni urednik “Nezavisnih” Sandra Gojković-Arbutina, gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović i komesar grada Dejtona Met Džozef.
“Mislim da je konferencija odlična prilika da promovišemo dijalog i međusobno uvažavanje”, rekla je Gojković-Arbutina. I Slobodan Gavranović, gradonačelnik Banjaluke je rekao da je ovaj skup značajan politički događaj za ovaj grad, BiH, i regiju.
Gavranović je dodao da će u Banjaluci sutra razgovarati brojni zvaničnici iz BiH i država regiona, ali i predstavnici međunarodne zajednice i svi oni koji su u proteklih 20 godina učestvovali u stvaranju pretpostavki za uspješno sprovođenje Dejtonoskog mirovnog sporazuma u BiH.