Razvoj Bosne i Hercegovine mora ići brže, a Dejtonski mirovni sporazum samo je minimalna platforma za obezbjeđivanje takvih mjera - jedna je od poruka međunarodne mirovne konferencije.
Sarajevo je bio grad domaćin značajnom broju zvaničnika i gostiju iz inostranstva koji su diskutovali o uspjesima i nedostacima u postizanju mira u Bosni i Hercegovini od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dok širom svjeta bjesne ratovi, postizanje mira i ekonomski razvoj jedinstvena je želja svih naroda svijeta – poruka je zvaničnika i uglednih stručnjaka.
Dilema Sarajevske konferencije bila je može li BiH napredovati na temeljima Daytona. Dajtonski sporazum jeste zaustavio rat i uspostavio mir u BiH ali se zemlja sporo razvijala u okvirima mirovnog sporazuma. Stjepan Mesić, bivši hrvatski predsjednik, smatra da Dejtonski sporazum nije nedodirljiv, a mnogi učesnici konferencije su se složili da bi izmjena mirovnog sporazuma otvorile put ka bržem razvoju Bosne i Hercegovine, posebno kada bi politički stavovi postali pragmatičniji.
“Ovde ulazi na scenu Evropska unija koja je upravo u posljednjim mjesecima napravila značajne korake dalje time što je asocijacijski ugovor sada na snazi i zbog programa reformi. I ja očekujem da će ovaj program reformi podsticati novi tip politike u BiH”, rekao je bivši predsjednik Slovenije Danilo Turk.
Bh. političari kada govore o Dejtonskom sporazumu, posebno ako dolaze iz različitih naroda, onda su to gotovo uvijek ostrašćen izjave i gotovo uvijek su politički suprostavljeni stavovi i 20 godina nakon Daytona.
“Pozivam Dodika i nas sve, i sve narode u BiH da se više ne vraćamo u prošlost. Moramo učiniti sve da se ovakve stvari više ne ponove. Ljudi ne trebaj uvidjeti svoj usreću tako što će rušiti tuđe bogomolje”, rekao je u svome obraćanju član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Na drugoj strani, predsjednik bh. entiteta Republike Srpske Milorad Dodik dodao je da je Dayton imao jednu “suštinsku” grešku što je dozvoli da BiH preživi.
“Sve poslije Dejtonskog sporazuma nije dalo da se BiH konstituiše bez političkog nasilja. Na mjestu stalnog bunta i mržnje veoma je teško osigurati da postoji jedno istinsko shvatanje i želja da se napravi bilo šta”, smatra Dodik.
Konferencijom za medije okončana je međunarodna mirovna konferencija ”Dvadeset godina mira – put naprijed” gdje je kroz panel diskusije desetak učesnika iz BiH i svijeta govorilo o Dejtonskom mirovnom sporazumu kojim je okončan rat u BiH te njegovoj primjeni kroz dvije decenije.
Konferenciji u organizaciji Perdana Global Peace Foundation (PGPF), BBI (Bosna Bank International) VIP Business Clubom i Malezijsko-bosanskog poslovnog vijeća (MBBC) odazvao se veliki broj gostiju i govornika.
Pored ostalih, o BiH i njenoj budućnosti govorili su član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić, bivši zamjenik premijera Malezije Tan Sri Muhyiddin Yassin, rektor Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS) Yucel Ogurlu, rektor Univerziteta Sarajevo School of Science and Technology (SSST) Ejup Ganić, direktor BBI Amer Bukvić i drugi.
Govornici su ukazali na nedostatke Dejtonskog mirovnog sporazuma te njegove pozitivne strane uz napomenu kako su brojni segmenti Daytona “istrošeni” te kako je izmjena ustava zemlje jedna od preporuka za napredak.