Domaći mljekari prijete blokadom carinskih terminala ako nadležne institucije ne poduzmu konkretne mjere. U Upravi za indirektno oporezivanje tvrde da nema povećanog uvoza i da je u odnosu na prošlu godinu čak prepolovljen.
Mljekari RS imaju drugačije podatke. Iz Banje Luke Predrag Zgonjanin, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, za emisiju N1 televizije Novi dan govorio je o ovome problemu.
Mljekari su ona populacija ljudi koji rade i doprinose i ne žele blokade. Moja egzistencija nije ugrožena direktno, ali mi smo se prikloniti ovoj akciji. Ono što je “prelilo čašu” je mlijeko koje košta 86 feninga koje se pojavilo na policama naših marketa.
Mljekari, i svi proizvođači animalnih proizvoda, u principu su ugroženi.
Blokada prelaza Gradiška će za sada biti civilizovana, dok se ovo ne riješi.
Poslali smo svim relevantnim institucijama u BiH apel za pomoć, ali nismo mogli da nađemo adekvatno rješenje, jer ministarstva nemaju dovoljno modaliteta da nam pomognu.
Kažu kako će pokušati sazvati Vijeće ministara da vide kako pomoći.
Sve će biti blokirano – pet carinskih prelaza, dakle kompletna blokada, ako se ne nađe rješenje za ovaj problem. Sve institucije će se morati pozabaviti ovim problemom. Ovo je problem koji niko ne smije da zaboravi.
Seljaci rade najveći dio posla kako bi mogli da hrane ovu zemlju. Kako kaže naš pisac Ivo Andrić, “Oni su strpljivi ko zemlja, a plahi ko bujica”.
Ukoliko relevantne institucije zabrane nelojalnu konkurenciju koja se pojavila na policama naših marketa doći će do blokade carinskih terminala. Bez obzira na podatke, nemoguće je proizvesti litru mlijeka bez manje od 1,2 KM. Kako je moguće da se pojavi litra mlijeka koja košta 0,86 feninga?
Ja sam sretan što svi mi, i mljekari iz BiH i RS, zajedno podržavamo ovo, zaključio je Predrag Zgonjanin.