Hram boga Mitre u Jajcu, jedan od najznačanijih mitreuma u Evropi i najstariji nacionalni spomenik u ovom gradu, predstavlja veoma bitan spomenik kulture koji godišnje posjeti blizu 7.000 turista.
Ne nalazi se u jezgri grada u kojoj se nalaze mnogi spomenici kulture i poznati vodopad na Plivi, pa se pretpostavlja da je iz tog razloga prethodnih godina bio pomalo i zanemaren od turista.
Turistički vodič u Javnoj ustanovi “Agencija za kulturno-historijsku i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca” Amir Bašimamović za Anadoliju kaže da je ovaj antički spomenik slučajno pronađen prilikom izgradnje privatnog objekta 1931. godine. Novi zaštitni objekt od stakla, izgrađen je 2012. godine.
Izgrađen u drugom stoljeću
“Jedan gospodin koji je živio ovdje želio je da napravi garažu i slučajnim otkopom naišao je na hram boga Mitre, koji je bio još ljepši nego što je sada. Postojale su boje. Mitrin plašt je bio crven, bluza plava. 2013. godine UNESCO je finansirao ovaj zaštitni objekat, koji je napravljen u staklu tako da posjetioci mogu objekat vidjeti i kroz staklo”, ispričao je Bašimamović.
Grad Jajce broji 28 nacionalnih spomenika i važi za muzej pod otvorenim nebom, a Hram boga Mitre, u obliku manje pećine u kojoj je u živoj stijeni prikazana slika tauroktonije, ritualnog žrtvovanja bika koje je svojstveno mitrističkom ritualu, ubraja se među značajnije nalaze s područja grada Jajca. Najstariji je nacionalni spomenik u Jajcu. Izgrađen je u drugom stoljeću. U četvrtom su ga ponovo obnovili službenici rimske carinske stanice u Jajcu.
Kult nepobjedivog boga sunca – Mitre bio je raširen po svim provincijama Rimskog carstva, uključujući i provinciju Dalmaciju, u čijim je granicama bio i najveći dio današnje BiH.
Bašimamović kaže da se radi o hramu boga Mitre, posvećenom kultu boga Mitre koji su rimski vojnici, legionari proširi po cijelom Rimskom carstvu.
Ovaj spomenik u Jajcu, prema riječima Bašimamovića, jedan je od najbolje sačuvanih spomenika mitrazima u ovom dijelu Evrope. U BiH ovakav spomenik postoji još i u Konjicu, koji je u znatno lošijem stanju.
Reljef na hramu prikazuje boga Mitru odjevenog u perzijsku nošnju, s ogrtačem koji leprša, kako jednim koljenom naliježe na bika i lijevom rukom ga drži za gubicu, dok mu desnom rukom zabija nož u srce. Pomažu mu pas, zmija i škorpion. Reljef Mitre je jedini primjer u BiH na kojem se pored prikaza lučonoša, nalaze i dvije slobodne mitraičke skulpture.
Simbol božanstva Sunca i svjetlosti
“Kao što je u džamiji mihrab, u crkvi oltar, tako je kod Mitre ovakav prikaz. Prikazan je uvijek Mitra kako žrtvuje bika, a pomažu mu životinje, pas, zmija, škorpija, gavran. Životinje su se mijenjale. Na području Dalmacije, u primorju, nekada bi bio prikazan i delfin”, pojasnio je Bašimamović.
Uvijek je pravljen u špilji ili nekoj imitaciji špilje. Često je pravljen i pored vode. Simbol je božanstva Sunca i svjetlosti – Mitra. Dakle, prema vjerovanjima sljedbenika, ljudima daje hrabrost, zemljama osigurava mir, štiti pravednike, carevima obećava prijestolja, a vojnicima pobjede.
Od 2003. godine ovaj hram je nacionalni spomenik BiH. Za vrijeme rekonstukcije 2012. pronađen je kameni lav koji je simbol četvrtog stepena mitreističke religije.