Crna Gora: Tokom protesta DF-a nije bilo represije policije

Vijesti 20. okt 201516:48 > 16:48
Reuters

Nije bilo policijske brutalnosti tokom postupanja policije zaključak je Savjeta za građansku kontrolu rada policije koji je danas održao vanrednu sjednicu, na kojoj je razmatrana primjena policijskih ovlašćenja prilikom održavanja protesta Demokratskog fronta i prilikom ostalih okupljanja građana nakon toga, javlja Anadolu Agency (AA).

Predsjednik Savjeta Aleksandar Zeković poručio je nakon sjednice da se novinarima mora omogućiti nesmetan rad prilikom izvještavanja sa javnih okupljanja.

Savjetu su pristigle tri pritužbe na rad policije tokom održavanja protesta Demokratskog fronta.

Žalba se, naveo je Zeković, odnosi na postupanje prema novinaru Draženu Živkoviću, koji je ukazao da postupanje policije nije bilo profesionalno, i da je onemogućen u obavljanju svog novinarskog zadatka, kao i da se policijski službenik nije legitimisao.

Istovremeno, druga prizužba se odnosi na pisano obavještenje poslanika Milutina Đukanovića, koji je Savjetu dostavio fotografiju maskiranog policijskog službenika, i tražio provjeru postupanja. Također, nevladina organizacija Građanska alijansa je ukazala na problematičnost u praksi kada je riječ o policijskoj torturi prilikom primjene zakona o javnim okupljanjima.

“Ukazano je na eventualno problematičan odnos prema novinaru Živkoviću, kao i na problematičan odnos prema građaninu Bajčetiću, kome je nakon lišavanja slobode, policijski službenik jednim dijelom demolirao automobil“, kazao je Zeković nakon sjednice.

On je istakao da je inicirano održavanje sastanka svih tijela koje se bave prevencijom policijske torture i nadzorom nad radom policije. Zeković na osnovu broja pritužbi ističe “da je njegov stav da ne stoje ocjene o policijskoj represiji i policijskoj brutalnosti tokom protesta DF-a”.

Prilikom uklanjanja šatora i bine DF-a sa Bulevara Svetog petra Cetinjskog, policija je privela 12 osoba, među kojima i dva poslanika DF-a.

Na sjednici je bilo riječi i o postupanju policije prema novinarima.

“Usvojili smo jedan važan zaključak kada je u pitanju obavljanje novinarskog posla. Mi smo ukazali da policija treba da se suzdrži od bespotrebnog zadržavanja ili ometanja novinara i ograničavanja njihove slobode kretanja u smislu izvještavanja. Mislim da je u interesu policijske organizacije i javnosti da mediji i novinari slobodno rade svoj posao, da izvještavaju sa lica mjesta, bez obzira o kakvom javnom okupljanju je riječ“, kazao je Zeković.

Naveo je i konkretne preporuke: “Da bude razmotreno, da uočavanje novinara prilikom javnih okupljanja pojačanih tenzija bude vidljivija”.

“To ne samo sa novinarskom legitimacijom, već možda da to bude vrpca oko ruke ili prsluk, što ima uporište u praksi. Izdali smo konkretni uput Upravi policije da uspostavi dijalog sa medijskim asocijacijama, kako bi diskutovali o smanjivanju na najmanji mogući minimum svih nesporazuma kada je riječ o obavljanju novinarskog posla“, zaključio je Zeković.