Kakanj, gradić u srednjoj Bosni, u historiji poznat kao industrijski i rudarski grad, posljednjih godina doživljava svoj privredni procvat. Nekad zaboravljene parcele danas postaju privredne zone, na kojima domaće i strane kompanije grade svoje poslovne zgrade i pogone.
Nakon 10-ak godina rada van granica BiH, kompanija Elektrovar odlučila je investirati u pogone u našoj zemlji. Radi se o početnoj investiciji od milion maraka, koja će pored 180 trenutno zaposlenih, omogućiti još novih radnih mjesta.
Na nekoliko metara udaljenosti, grade se i pogoni za reciklažu opasnog otpada i proizvodnju alternativnih goriva. Kompanija Delta petrol u ove pogone ulaže više od dva miliona maraka, zahvaljujući općini Kakanj koja je znala prepoznati njihovu investiciju.
Kakanj je u posljednje tri godine uradio upravo suprotno – otkočili su investicije. Oko 100 miliona KM slilo se u ovu općinu. Načelnik otkriva dio recepta za privlačenje ulagača.
“Oslobodili smo investitore građevinskih renti, oslobodili uređenja građevinskog zemljišta, mi plaćamo njihovu registraciju firme u Kaknju. Mi smo ih oslobodili pet godina plaćanja komunalnih naknada. Naša administracija posreduje kod izdavanja dozvola u našoj vrlo komplikovanoj administrativnoj proceduri”, pojasnio je Nermin Mandra, načelnik Općine Kakanj.
I u firmi “Delibašić poliuretani” koja se bavi poizvodnjom madraca, tvrde da bez razumijevanja lokalne administracije uspjeh ne bi bio moguć.
Zadovoljni investitori – ali i građani Kaknja, zbog prilike da u svom gradu zarađuju hljeb.
A upošljavanja će biti još i više. Općinski vrh već je ugovorio i nove investicije, mesne industrije Bajra u iznosu od 50 miliona, te zagrebačke Agroproteinke koja će uložiti oko 20 miliona maraka.
Od Kaknja bi mogli početi “prepisivati” i veći gradovi. Jer recept za uspjeh, već je napisan.
N1 pratite putem aplikacija Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.