Predstavnički dom usvojio izmjene Zakona o pomilovanju

Vijesti 27. okt 201515:53 > 15:54
N1

Prijedlog izmjena Zakona o pomilovanju usvojio je danas na sjednici Predstavnički dom Parlamenta FBiH sa 52 glasa za, 13 suzdržanih i 22 protiv, nakon što je to ranije učinio i Dom naroda.

Nakon pojedinačnoh glasanja, koje je tražio Klub poslanika SDP-a, izmjene ovog Zakona su usvojene sa 55 glasova za, 4 suzdržana i 29 protiv.

Federalni ministar pravde Mato Jozić kazao je da je donošenjem izmjena ovog zakona omogućena provedba presude Ustavnog suda FBiH iz oktobra 2013. godine, kojom je utvrđeno da dio zakonskog teksta (u člancima 2. i 3.) nije suglasan Ustavu FBiH.

Ovi članovi odnose se na nadležnost predsjednika FBiH kako za određena kaznena djela utvrđena federalnim zakonom osuđenicima može dati pomilovanje te na davanje pomilovanja osobama koje su ga već bile dobile po ranije izrečenoj kazni“, istakao je Jozić.

Poslanici nisu podržali amandman poslanika SDP-a Damira Mašića kojim bi osuđeni za još četiri krivična djela bili izuzeti od mogućnosti pomilovanja, a to su osuđeni za pedofiliju, silovanje, terorizam i promet drogama.

Usvojenim zaključkom, rečeno je da će Predstavnički dom prilikom narednih izmjena Zakona o pomilovanju uzeti u obzir amandmane opozicije.

Podsjećamo, Ustavni sud FBiH donio je 8. oktobra 2013. godine odluku, kojom je utvrđeno da član 2. Zakona o pomilovanju u dijelu koji glasi: „Prije donošenja odluke, predsjednik će obaviti konsultacije sa zamjenicima predsjednika FBiH“ i član 3. u dijelu koji glasi: “niti za lica koja su ranije dobila pomilovanje po ranije izrečenoj i izdržavanoj kazni zatvora“, nisu u saglasnosti sa Ustavom FBiH.

S obzirom na to da je članom 2. Zakona o pomilovanju, predsjednik FBiH obavezan izvršiti konsultacije sa zamjenicima predsjednika, Ustavni sud je utvrdio da ova odredba nije u saglasnosti sa ustavnim odredbama, jer je prema njima u isključivoj nadležnosti predsjednika Federacije da donosi odluku o pomilovanju, te se zakonskim odredbama njegovo pravo ne može ograničiti.

Kada je u pitanju osporeni član 3. Zakona, koji reguliše da se pomilovanje ne može dati osobama koja su ranije dobila pomilovanje po izrečenoj i izdržanoj kazni, Ustavni sud FBiH smatra da ista odredba proširuje krug osoba koja ne mogu dobiti pomilovanje, a što nije u saglasnosti sa članom IV.B.3.7. a) (VI) Ustava FBiH.