Ono što Srbija i BiH imaju zajedničko su i građani s dvojnim državljanstvom. Takvih je iz dana u dan sve više. Detalje ima Snežana Mitrović.
Kadeti BiH osvojili su ove godine Evropsko prvenstvo u košarci. Omladinci Srbije Svjetsko u fudbalu. U obje reprezentacije bilo je sportista iz Republike Srpske. Dvojno državljanstvo sa Srbijom mladi talenti mogu dobiti po ubrzanoj proceduri za manje od mjesec dana.
Sarajevo je ljetos dočekalo Zmajiće, a Beograd, ali i Banjaluka slavili su Orliće.
Iako se sve više mladih talentovanih sportista iz RS odlučuje igrati za zemlju u kojoj žive (Bosnu i Hercegovinu), broj onih koji bi radije obukli dres susjedne Srbije je veliki.
Oni po skraćenoj proceduri od 2013. godine mogu dobiti državljansvo i pasoš Srbije.
“Ministarstvo ne interveniše za svakog sportistu koji preda zahtjev konzulatu, već samo za izrazito talentovane koji imaju poziv selekcije Srbije“, kazala je Mirela Vujatović iz Ministarstva porodice omladine i sporta RS.
Među prvih deset sportista koji su 2013. dobili državljanstvo i pasoš Srbije su bili i bokser Denis Marjanović, najbolji bh. kajakaš Darko Savić, te alspka skijašica Žana Novaković, koja je na otvaranju Olimpijskih igara u Sočiju nosila zastavu BiH.
Prošle godine je 20.000 stranaka ušlo u konzulat Srbije u Banjaluku, sa istim zahtjevom za dobijanje državljanstva i pasoša Srbije.
Procedura je to koja košta nula maraka za građane, traje od godinu do dvije dana, dok sportisti pasoš mogu dobiti za nekoliko sedmica.
“Mi svakodnevno imamo po nekog sportistu koji podnese zahtjev i rješavamo po ubrzanoj proceduri, šta to znači? Znači da od podnošenja zahtjeva do dobijanja prođe mjesec dana”, izjavio je Vladimir Nikolić, generalni konzul Srbije u Banjaluci.
Puni šalteri u konzulatu govore i o zainteresovanosti građana za dobijanje dvojnog državljanstva Srbije. Svi imaju svoje razloge zašto bi i da li bi podnijeli zahtjev.
“Zašto da ne, može dugoročno imati benefit neki”.
“Ja sam već dobila, sin je ranije”.
“Nisam, a nisam ni razmišljala, rođena sam u Hrvatskoj”.
“Prije ako bih predavao, predavao bih u Hrvatsku, jer ne mislim da je njima bolje nego ovdje”, mišljenja su građana.
U konzulatu se bilježi da su cijele porodice dobile državljanstvo Srbije, no to ne znači automatska iseljenja iz BiH. Potrebna im je i lična karta, ali bitnije od svega je posao, koji je kažu građani u Srbiji, jednako teško dobiti kao i u BiH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.