Dvadeset godina nakon Daytona i dalje su aktuelna sporenja unutar BiH. Samo viđenje i doživljaj mirovnog sporazuma svjedoče o dubokim razlikama u BiH.
Prema Šefiku Džaferoviću, problem je prije svega u onim političkim snagama koje zaboravljaju prvu rečenicu prvog člana Ustava BiH koja govori o kontinuitetu Republike BiH. Umjesto toga u prvi plan stavlja se entitetska struktura BiH.
To je po njemu i osnovni razlog zbog čega nisu implementirani svi ankesi Daytonskog mirovnog sporazuma i što BiH i dalje nije stabilno društvo.
No, od političara iz RS, makar bili i u “zajedničkoj koaliciji”, vlada drugačije msiljenje. Dayton je baza budućnosti i okvir kojeg treba slaviti.
Iako je za mnoge međunarodne zvaničnike Dayton i danas temelj u koji se ne dira, u praksi su posljedice Daytona više nego očite. Ako zanemarimo diskriminatorski ustav, na drugom mjestu je neefikasna i komplikovana država.
No, unutarnje reforme su stvar političkog konsenzusa. On je bio neophodan za usvajanje reformske agende koja je jasna poruka kako dalje.
Danas je potpisana i zajednička izjava u kojoj je navedeno kako međunarodna zajednica mora investirati u budućnost BiH da postane samoodrživa demokratija. Navedeno je i kako regionalna saradnja, članstvo u EU i NATO-u nisu samo ciljevi već alati za ponovnu izgradnju integrisane reformisane funkcionalnije države.