
Drugog dana regionalne konferencije pod nazivom "Poplave u jugoistočnoj Evropi - Naučene lekcije i dalji koraci", koja je okupila oko 90 učesnika, razgovarano je o prekograničnoj saradnji i mjerama zaštite od poplava.
Oglas
[caption id="attachment_23432" align="alignnone" width="750"]
"Već smo ranije uspostavili jedan vid saradnje kroz sistem sporazuma o bilaterlanoj saradnji, međutim uvijek ima prostora za poboljšanje. Posebno treba razviti mrežu monitoringa za praćenje poplava i poplavnog rizika, kao i mapiranje rizika poplava te ostale elemente koje uključuje evropska direktiva o poplavama", kazao je Huseinbašić.
[caption id="attachment_23422" align="alignnone" width="750"]
Na konferenciji koja je organizovana u saradnji Ministarstva sigurnosti BiH, Misije OSCE-a u BiH i Centra za sigurnosnu saradnju (RACVIAC) prezentovane su i eventualne mjere koje će učesnici nakon završetka konferencije oblikovati u listu preporuka za nadležne institucije.
"Važno je da je događaj dobro popraćen, jer smo svi vidjeli da su poplave uzele svoj danak. Ako ne budemo u narednom periodu pojačali javnu i institucionalnu svijest za jačanje kapaciteta za zaštitiu od poplava, onda ćemo se suočiti sa sličnim posljedicama ili još težim", kazao je Huseinbašić dodavši kako su se tokom konferencije mogle čuti dobre preporuke.
Konferenciji prisustvuju predstavnici različitih institucija kako iz BiH tako i iz zemalja regiona, članovi akademskih zajednica, nosioci lokalnih vlasti koje su direktno i najviše pogođene majskim poplavama, predstavnici udruženja građana i drugi.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas