Vikend i prošlu sedmicu u BiH obilježilo je više saobraćajnih nesreća, oružanih obračuna, suicida, krađa i razbojništava. Statistika kaže – manje je krivičnih djela nego prošle godine. Policajci zabrinuti zbog povećanog broja saobraćajnih nesreća. Ljekari zbog samoubistava.
Iz Sarajeva, Zenice, Tuzle posljednja tri dana loše vijesti i crna statistika. Od petka je počinjeno 138 krivičnih djela u Federaciji Bosne i Hercegovine, i to – dva ubistva u pokušaju, osam razbojništava, pet nasilja u porodici, 45 teških krađa, 18 krađa, jedna prevara. Samo u Sarajevskom kantonu u prvih devet mjeseci četiri ubistva, 1.770 teških krađa, 387 razbojništava. Policija kaže – manje nego prošle godine.
“U nekim krivičnim djelima, kao što su razbojništva, imamo procenat povratnika preko 80. To je nešto što zabrinjava, to nije posao policije – povratnici, ali je to problem policije i građana jer to su osobe koje dva ili više puta izvrše neko krivično djelo na području Kantona Sarajevo u nekom određenom periodu”, kazao je Irfan Nefić, portparol MUP-a KS.
Ljekare brine broj samoubistava, posebno mlađih osoba. Dežurna smjena sarajevske hitne pomoći kaže – vikend iza nas bio im jedan od najtežih. Uzroke treba tražiti u nešto povišenijim temperaturama za ovo doba godine, ali i unutar porodice i društva.
“Imamo ubistva kod ljudi koji nemaju nikakvu anamnezu da su imali psihijatrijsku dijagnozu. I mi smo zatečeni, isto kao i porodice što su zatečene. To su tragedije u porodicama. Molim građane ako u svojoj okolini primjete neobična ponašanja i odstupanja svake osobe da se obrate doktoru u Domu zdravlja ili psihijatru jer je samoubistvo vapaj čovjeka za njegovo zdravlje. Očajnički potez”, smatra Sena Softić-Taljanović, direktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS-a.
Prema zvaničnim policijskim izvještajima, u tri prethodna dana registrovana je 241 saobraćajna nezgoda, odnosno nesreća u kojima je poginulo pet osoba. Pet osoba zadobile su teže povrede, a 36 osoba lakše povrede.
Takvi su podaci u Federaciji BiH, a u sarajevskoj policiji zabrinuti su zbog porasta saobraćajnih nesreća. U prvih devet mjeseci čak 8.508.
“Ako uporedimo da je u saobraćajnim nesrećama prošle godine stradalo preko 200 osoba mislim da je to veliki i poražavajući podatak koji Bosnu i Hercegovinu svrstava na dno evropske ljestvice. S druge strane, u BiH trebamo raditi na izgradnji sigurnosne kulture gdje subjekti te kulture – porodice, škole, cjelokupno društvo trebaju se više involvirati u sam proces”, tvrdi Mirza Smajić, docent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu na Odsjeku sigurnosnih i mirovnih studija.
Samo u Sarajevu od početka godine ukradeno je 570 automobila, a u prošloj godini oduzeto je 70 pištolja, 340 pušaka, tri hiljade metaka različitog kalibra, 18 ručnih bombi, 189 noževa, 10 boksera.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.