Ostvaren je vrlo jasan napredak Bosne i Hercegovine, sukus je Izvještaja o napretku za 2015. godinu. Vlast i dalje ozbiljno i snažno treba raditi na reformama, posebno socio-ekonomskim, jasna je poruka Evropske komisije. Ponovo smo na pravom, reformskom putu.
Izvještaj za Bosnu i Hercegovinu u posjedu je Savjeta ministara BiH. Analizirajući napredak države za ovu godinu šef delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark rekao je da se zemlja vratila na reformski put koji vodi ka evropskim integracijama. Ipak, potrebno je osnažiti reforme, prije svih, ekonomske i socijalne, te ispuniti obećanja o porastu zapošljavanja i tržišne privrede.
“Jedna od konkretnijih preporuka je izrada strateškog okvira za reformu javne uprave. Poznat je naš stav da je javna uprava u ovoj zemlji preglomazna, a tu je i pitanje kvaliteta u smislu ispunjavanja uslova za članstvo u EU”, smatra Wigemark.
A na čemu još treba raditi…
Bosna i Hercegovina treba poboljšati borbu protiv organizovanog kriminala, ali i borbu za ljudska prava jer je utvrđeo da su u ranoj fazi razvoja. Šef delegacije EU u BiH treba ubrzati objavu rezultata popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini.
Ovaj izvještaj izuzetno je pozitivan, ocjena je predsjedavajućeg Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Denisa Zvizdića.
“Posebno je pozitivno prihvaćena činjenica da smo poslije dugih godina čekanja usvojili politiku u sektoru transporta i napravili određene pomake u oblasti i okoliša i energetike. Posebno su zabilježeni pomaci u oblasti ekonomskih kriterija kao što je unapređenje poslovnog okruženja”, tvrdi Zvizdić.
Napredak je u Bruxellesu potvrdio i evropski komesar za proširenje Johannes Hahn. On je, obraćajući se Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta, poručio da treba nastaviti sa radom na Reformskoj agendi usvojenoj krajem jula.
“U skoroj budućnosti očekujem da BiH poboljša koordinaciju politika na svim nivoima koje će prilagoditi Sporazumu o stabilizaciji i prilagođavanju nakon pristupanja Hrvatske Evropskoj uniji”.
O stanju u Bosni i Hercegovini danas je govorio i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i to pred Savjetom bezbjednosti UN-a rekavši da se tokom proteklih deset godina zemlja nije kretala u pravom smjeru što je razočaralo međunarodnu zajednicu.
“Odluka Narodne skupštine RS tek treba da se objavi i da stupi na snagu. Još uvijek postoji prilika da se ispravi ovo kršenje Mirovnog sporazuma i očekujem da se organi RS odmaknu od ivice do koje su došli i ostave referendum po strani”, kazao je Inzko.
Inzkova ocjena reformskih procesa u Bosni i Hercegovini nakon posljednjih opštih izbora pred Savjetom bezbjednosti bila je – najpravednije je reći da je ovo kraj početka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.