Svi teroristički napadi u BiH

Vijesti 17. nov 201517:25 > 19:11
N1

Terorističkih izazova u Bosni i Hercegovini u posljednjih 20 godina bilo je mnogo.

Polovinom novembra na sedam godina zatvora nepravomoćno je osuđen Husein Bosnić neformalni vođa selefijske zajednice u Gornjoj Maoči, zbog podsticanja i vrbovanja, odnosno organiziranja terorističke grupe. Direktna posljedica njegovog djelovanja je smrt najmanje šestorice mladića iz BiH na sirijskom ratištu, a koji su poginuli kao militanti tzv. Islamske države.

Za pridruživanje ISIS-u, Sud BiH početkom oktobra izrekao je i prvu presudu i to Huseinu Erdiću i drugim koji je nepravomoćno osuđen na tri godine I šest mjeseci zatvora, njegova tri saborca na po godinu dana.

Prvi napad u BIH okarakterisan terorizmom desio se 1997.godine kada je ispred zgrade policijske uprave u Mostaru eksplodirala auto-bomba. Veliki pažnju i lavinu špekulacija pokrenulo je i ubistvo doministra unutrašnjih poslova BiH Joze Leutara koji je poginuo pošto je njegov službeni automobil odletio u vazduh. U jednom od najužasnijih terorističkih napada u BiH, u Bugojnu poginula je jedna, dok je šest osoba ranjeno. U aprilu ove godine u Zvorniku u napadu na Policijsku stanicu poginuo je Dragan Đurić, dva policajca ozlijeđena.

No ovo nisu i jedini predmeti koji su okarakterisani terorizmom. Muamer Topalović osuđen je na 35 godina zatvora zbog ubistva članova porodice Anđelić. Zbog napada na Ambasadu SAD u Sarajevu Mevlid Jašarević presuđen je na 15 godina, a terorizmom je okarakterisano i aktiviranje eksplozivne naprave u Tržnom centar FIS Vitez kada je ubijen zaštitar kao i podmetanje bombe pod službeni automobil zastupnika HDZBIH ..

Medijsku pažnju izazvao je i neuspješni pokušaja Mirsada Bektaševića da se digne u vazduh u jednoj od zapadnih ambasada u Sarajevu zbog čega je uz ostale osuđen na na 8 godina i 4 mjeseca zatvora te grupa Rijada Rustempašića koji je takođe planirao teroristički napad I za to osuđen na 4 godine i 6 mjeseci.

Sigurnosne strukture odgovorile su nizom akcija provedenih u selefijskoj zajednici Gornja Maoča od Svjetlosti do Damaska. Usvojen je I novi Zakon o odlascima bh. državljana na strana ratišta.