Porast pedofilije u BiH: Djeca šute, odrasli ne vide problem

Vijesti 20. nov 201518:33 > 19:31
N1

Nasilje i zanemarivanje je najprisutniji vid kršenja prava djece. U BiH nema dovoljno prihvatnih centara za zlostavljanu djecu, a ombudsmani upozoravaju na opasnost od porasta pedofilije.

Plavi telefon u Udruženju građana Nova generacija zazvoni više od 20 do 40 puta dnevno. Na ovaj broj djeca mogu da prijave nasilje u porodici, vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi problem.

“U početku djeca testiraju liniju, a tek poslije se uspostavi da dijete zaista ima problem i to povlači pitanje povjernja prema institucija i ljudima koji rade sa djecom. Dijete tek kada stekne povjerenje u osobu koja se javlja na telefon tada počne pričati o problemu”, tvrdi Maša Mirković iz UG Nova generacija.

Djeca, za koju socijalni radnici procijene da su žrtve nasilja, smještaju se privremeno u prihvatnu stanicu. Nakon toga smještaju se u sigurnu kuću, dječiji dom, traži im se hraniteljska porodica ili se vraćaju u svoju porodicu ali uz pojačan nadzor. Staratelji su dužni da ih dovode u Dnevni centar.

U centru svaki dan prođe od 10-15 djece, a na mjesečnom nivou prođe više od četrdesetoro djeca. Ovdje mogu da se okupaju, jedu, ali im se i pruža psihosocijalna podrška da bi prevazišli traume koje su preživjeli.

Statistički podaci pokazuju da se broj žalbi najviše odnosi na povredu prava djeteta na zaštitu od zlostavljanja i zanemarivanja. Djeca šute, odrasli ne vide problem, a i ako ga prepoznaju često se to zataškava.

“Od djece koja su žrtva očekujemo da postižu rezultate u školi, da prolaze nastavno gradivo, da budu dobri drugovi, da slušaju roditelje, a pri tome nismo ni svjesni kroz šta oni prolaze sa kakvim poniženjem, kakvim povredama odrastaju i potpuno sami”, objašnjava Nada Grahovac, ombudsman za prava djeteta RS.

Slučajevi pedofilije su sve učestaliji, a zakonska rješenja nisu dovoljna prijetnja za potencijalne zlostavljače maloljetnika. BiH i dalje nema registar pedofila.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.