Skoro polovina ili 47 posto žena u BiH tokom života barem jednom su bile izložene nekoj vrsti nasilja. Istaknuto je ovo iz Agencije za ravnopravnost spolova BiH, na 25. novembar, Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Žena se na lični zahtjev, smješta u sigurnu kuću. No, njih 40 posto se nakon toga ipak vrati nasilniku.
Psihičko i fizičko nasilje najčešći su obllici nasilja nad ženama u BIH. Seksualno – tokom života doživi 6 posto žena.
Sve žene žrtve nekog vida porodičnog nasilja, imaju pravo na lični zahtjev biti smještene u sigurnu kuću. Centri za socijalni rad najčešće žrtvu prvo žele smjestiti kod rodbine.
“Mi imamo 60 posto uspješno riješenih slučajeva. Pronađu stan i posao, dok se 40 posto se vrati nasilnicima“, rekla je Dragana Miljković, socijalni radnik u Sigurnoj kući Banjaluka.
Nasilnici se kažnjavaju i prekršajno i krivično. Novčane kazne do 7.000 KM u RS i zatvorske do 60 dana. Problem za Udružene žene je to što tek nakon što znakovi fizičkog nasilja budu alarmantni, nasilje se tretira kao krivično djelo. A postojeće zakonodavstvo ne prepoznaje ekonomsko i psihološko nasilje nad ženama.
“Nasilnici koji su prošli kroz rehabilitaciju su ponovili nasilje. najčešća zaštitna mjera je liječenje nasilniak od ovisnosti, što odaje utisak da neko vrši nasilje samo pod uticajem droga i alkohola što nije tačno“, izjavila je Nada Golubović, predsjednica Fondacije Udružene žene.
43 godine je najduži period koliko je jedna žena trpila nasilje u BIH. Sve češće zlostavljanje prijavljuju mlađe žene.
“I dalje alarmiramo da se zaakon usladi sa konvencijom da se nasilje prepozna kao krivično djelo, i da se nasilnici stave iza rešetaka“, kazala je pravnica Zvjezdana Marković.
Žene su žrtve nasilja u 93 posto slučajeva u svijetu, muškarci u sedam posto.