"Bio sam pogođen odlukom Ustavnog suda. Ta odluka je direktno usmjerena protiv RS, neprijateljska je i opasna za nastavak reformi u BiH", izjavio je Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, u emisiji Pressing na N1.
Protekla dva dana bio je u Briselu, a zatim ide u Beograd na sastanak OSCE-a. U nedjelju se moglo dogoditi da se povuče iz Vijeća ministara BiH. Najavio je da ukoliko se srpski predstavnici dogovore o povlačenju iz Institucija BiH da će bez problema napustiti svoju poziciju.
“To je dramatično shvaćeno. Šta sam trebao reći, da možda neću napustiti? Ja sam već jednom podnosio ostavku u Vijeću ministara. To nije ništa specijalno, kada imate dobar razlog. Ako svi budu jedinstveni, ja ću poslušati ono što bude stav svih. Bio sam pogođen odlukom Ustavnog suda. Ta odluka je direktno usmjerena protiv RS, neprijateljska i opasna za nastavak reformi u BiH“, kazao je Crnadak i dodao da je odluku doživio pomalo lično.
On je kazao da sedam mjeseci objašnjava novi evropski pristup, na način da se uvažava RS, kantoni i svi nivoi vlasti, te da postoji dobar pristup koji omogućava BiH da napravi iskorak i da se počne bolje živjeti.
“Onda je došao Ustavni sud i donio odluku da je problematičan Dan RS i pokušava se jednom narodu oduzeti praznik. Odluka je provokativna i pogrešna. Nisam nacionalista i neko ko bi radio za svoj narod nauštrb drugih naroda. Ne znam zašto nekome smeta da RS ima svoj dan”, izjavio je ministar vanjskih poslova BiH.
Dodao je da se nakon odluke Ustavnog suda BiH vidjelo koliko je bilo pogrešno što nije bilo reakcije onih koji su sa Izetbegovićem bili u koaliciji kad je podnio zahtjev. Tada je SNSD bio u vlasti.
“Nije nas ujedinio Bakir Izetbegović, već Republika Srpska. Oko zaduživanja, nepotizma, strašne korupcije koju provodi vlast u Banjaluci u posljednjih devet godina se nikada nećemo složiti i ići ćemo do kraja, ali oko pozicije RS u okviru BiH i prije smo bili na istoj strani. Odluka Ustavnog suda je bila okidač da se to manifestuje“, kazao gost Pressinga.
Ministar vanjskih poslova BiH je naglasio da BiH ne može postati članica EU s Ustavnim sudom u kojem su sudije iz Makedonije, Moldavije i Njemačke. “Mi moramo imati sud u kojem sjede sudije iz BiH, ta obaveza nas svakako čeka.“
Ukoliko se ne izmjeni Zakon o Ustavnom sudu da li će doći do povlačenja političara iz RS u Institucijama BiH?
“Očekujem da će biti razuma da se iz ovoga izađe na drugačiji način, bez potrebe da se napuštaju institucije. Ako dođe do napuštanja ili bojkota ulazimo u rasulo i totalnu neizvjesnost. Ovo bih rekao i da se radi o drugom narodu i drugom entitetu.“
Na pitanje da li će prestati prozivke na račun ministara i parlamentaraca u institucijama BiH iz RS da su izdajnici i nisu pravi Srbi, Crnadak je kazao: “Koalicija oko SNSD-a nema odgovore na probleme u RS. Svako treba raditi svoj posao. Oni se trebaju brinuti u vlasti u RS, a mi koji predstavljamo RS u Sarajevu sasvim dobro ćemo raditi i predstavljati RS.”
BiH čeka Srbiju na putu za NATO, a šta je s priznanjem Kosova?
“U ovom mandatu Vijeća ministara i Predsjedništva BiH neće razmatrati to pitanje. Ne postoji raspoloženje da se taj stav promijeni. Potrebno je da svakodnevni život između državljana BiH i Kosova ide i mislim da ćemo tu imati pomjeranja u narednom periodu.”
Voditelj Pressinga, Amir Zukić, pitao je ministra zašto BiH tu ne prati Srbiju.
“Statusno stvari nisu riješene. U Srbiji to dozvoljavaju kao kretanje unutar jedne zemlje. U ovom trenutku nema šansi da se govori o ukidanju viza. Procedura je komplikovana, ali nikome se ne pravi problem da dođe u BiH. Vizni režim sa Kosovom bi trebao ući u standardno konzularno obrađivanje. Ostaje stav da se zbog nepriznavanja zemje ne priznaju dokumenti. Blizu 750 zahtjeva je podneseno ove godine za ulazak u BiH s Kosova i niko nije odbijen.”
Čini se kao da BiH nema vanjskopolitičku strategiju, te da je većina poteza stvar improvizacije.
“Postoje smjernice vanjske politike koje je potpisao Paravac prije više od deset godina. Napravili smo jedan dokument koji bi se trebao naći u Predsjedništvu i koji bi se trebao uzeti u obzir, kao što je naš put ka EU, odnosi sa susjedima i prema NATO-u. Potrebno je da imamo dokument kao formalni temelj.”
Crnadak je kazao da do sada nije imao situaciju da ambasadori nisu ispoštovali instrukcije Ministarstva vanjskih poslova BiH.
“Ako je instrukcija Ministarstva odbijena od strane ambasadora onda je čitav sistem u problemu.“
Na pitanje da li mu smetaju diplomatska predstavništva Republike Srpske u svijetu, odgovorio je da su ta predstavništva kao ideja dobra stvar, ukoliko ima novca u budžetu.
“To nije suprotstavljeno nastojanjima bh. diplomatije da radi svoj posao. Druga je stvar šta mislim o efektima predstavništava Republike Srpske.”
Kad će BiH postati članica EU? “Ne prije 2020. godine. Mislim da bi se podnošenje aplikacije trebalo desiti u prvom kvartalu 2016. godine.”
Bh. dijaspora godišnje pošalje dvije milijarde maraka, a prema podacima od prestanka rata u BiH je došlo 35 milijardi KM. Da li je moguće stručnjake okupiti u neku bazu kako bi pomogli BiH.
“Pokušavam uvijek vidjeti bh. dijasporu širom svijeta, ali tu najčešće postoji podjela po nacionalnoj liniji, ali i razočarenje unutar struktura zbog stvari u ratnom i postratnom periodu.”
Za kraj gostovanja na N1 televiziji Crnadak je prokomentarisao slučaj krađe 50.000 KM koja se desila na putu između MVP-a i banke.
“Istraga nije završena i nemamo nikakvu informaciju. Znam da su ljudi prije mog dolaska u MVP bili kooperativni. Vjerujem da smo napravili pristup i procedure kako se to ne ponovi.”