Već danima, građani Sarajeva i drugih bh. gradova, doslovno se guše u smogu. Pored činjenice, da je kretanje i svakodnevnica građana znatno otežana zbog magle, velika koncentracija smoga i zagađenosti, svakako utiče na zdravlje ljudi.
Šta je zapravo najveći problem? Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da prognoze za naredni period, kao i ocjene stručnjaka nisu ni malo optimistične.
Nema Sarajevo problem s maglom od jučer. I ranije se dešavalo da dnevne količine ugljenmonoksida, čestica prašine i čađi premaše dopuštene vrijednosti. Ali nikada u ovoj mjeri. Sarajevo je najzagađeniji glavni grad u Evropi.
“Ma zdravo, nisam mogo šefe, ma nezdravo šefe, nenormalno nezdravo, magla nisam mogo proć’, ptice idu pješke, vjeruj mi”, tako su nekad govorili u Top Listi Nadrealista u jednom od čuvenih skečeva.
Pješke na posao ili javnim prevozom rijetki se odlučuju ovih dana. Uz problematična ložišta, upravo je koncentracija automobila, uglavnom starijih modela, najveći krivac ovakvog stanja. Prije rata u Sarajevu je bilo 20.000 automobila, danas . . .
“Mi imamo 150.000 automobila. Rješenje je smanjiti emisiju. Neka komšija poveze komšiju, banalno rečeno, to je 50 posto manja emisija. Niko nam drugi nije kriv. Preći na druge vrste goriva. Sve vrijeme govorim treba kroz grad ubrzati saobraćaj”, smatra Martin Tais.
Ili zabraniti promet vozila određenim danima. Čvrsta goriva su nedopustiva. Dugoročno je potrebno ulagati u obnovljive izvore energije. Nažalost ovim problemom malo se ko danas bavi – tvrde stručnjaci.
“Okoliš je na repu svih prioriteta, čak I ono novca što je namjenski odvojeno za okoliš potroši se bilo gdje. Mi ne znamo čak koliko je zrak zagađen jer mreža stanica koje mjere zrak su u fazi potpunog raspada”, ističe Anes Podić iz Eko Akcije.
A cijenja disanja u BiH već je previsoka – dodaju. Košta BiH i to što avioni ne slijeću niti polijeću sa sarajevskog aerodroma. Finansijski gubici se još ne mogu tačno procijeniti.
I dok se Sarajevo danima guši u smogu i magli 100 kilometara južnije, drugačija slika. Na planinama isto – idila.
“Ovo ovdje je totalno drugi svijet”, kaže jedan Sarajlija, a drugi dodaje da je “pobjegao” od smoga. “Supruga ponijela i torbu da ponesemo malo svježeg zraka dole raji”, u šali kaže građanin.
A neki će ponijeti i fotografije kako bi sačuvali uspomenu na sunce jer prema prognozama meteorologa, sunčanih perioda još dugo neće biti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.