Još jedan politički rat saopštenjima i međusobne optužbe SDA i SDP-a u kojima jedni druge podsjećaju na zaboravljene afere. Sve je počelo izjavom Bakira Izetbegovića kako tužioci vrše progon pojedinih političara.
Izetbegovićeva izjava kako su Tužilaštva u BiH neosnovano progonila političare najteži je oblik političkog miješanja i ponižavanja pravosudnog sistema u BiH, smatraju u SDP-u.
Odgovor iz SDA kako je vlada Nermina Nikšića odgovorna za podmetanje dokaza u predmetu Živka Budimira, odnosno za zataškavanje slučaja Reket, u SDP komentiraju spiskom afera koje nikada nisu procesuirane. O konkretnim slučajevima u SDA danas nisu željeli govoriti, u SDP-u su pozvali na uspostavu bh. Uskoka.
Izjava Bakira Izetbegovića o progonjenim političarima dolazi u vrijeme novih modela za Ustavni sud BiH koj predlažu političari iz RS, a što bi se smatraju analitičari moglo vrlo brzo preseliti I na ostale sudske instance u BiH, ali i privođenja kraju procesa u predmetu Keljmendi u kojem se spominje i Fahrudin Radončić, kojeg je Bakir Izetbegović označio kao jednog od progonjenih. Progonjeni političari teza je koju je godinama isticao i Dragan Čović, bh. rekorder po broju sudskih procesa i oslobađajućih presuda.
Podsjećanja radi, u već spomenutom slučaju Reket, Tužilaštvo BiH odustalo je od istrage protiv Zlatka Lagumdžije i Damira Hadžića, koji su se teretiili za 2,2 miliona miliona maraka mita koje su navodno tražili od direktora ASA Holdinga.
Ne treba zaboraviti na brojne obustavljen istrage protiv Milorada Dodika ili pak sudske postupke protiv Dragana Čovića koji su okončani i zbog zastare slučaja.
Tu su i postupci protiv Živka Budimira, Jerka Ivankovića ili pak Kemala Čaušević, bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje koji je u međuvremenu svjedočio protiv brojnih bh. zvaničnika.
Da li je riječ o progonu političara ili pak nemogućnosti ovdašnjih sudova da presude krupne ribe? Za antikorupcijsku mrežu mnogo je bitnija Izetbegovićeva izjava koju ocjenjuju skandaloznom.