Snimak policajca u Osijeku koji je stariju ženu oborio na pod i vezao lisicama, jer je ulicu prelazila na crveno, izazvao je brojne kontroverze u Hrvatskoj i regionu. Društvene mreže preplavljene su komentarima kako je to je loše po ugled hrvatske policije.
I dok pršte optužbe i izvinjenja, ovaj akt policajca zapravo je snimljen mini video kamerom koju policija Hrvatske ima na uniformi. U zapadnoevropskim zemljama, a posebno u Americi ovo je dugogodišnja poznata praksa, inače, dobar regulator rada samih policajaca, a često i kvalitetan dokaz u istrazi. Policajci u Bosni i Hercegovini o takvoj opremi mogu samo sanjati. U ove zimske dane prioritet su – topla uniforma i čizme.
“Policija MUP-a KS i mislim, generalno, policija na nivou čitave BiH oskudijeva sa nekom opremom koja im je elementarna i koja im puno više treba nego video kamere. U ovom momentu mi imamo puno više prioriteta, a to je da obezbjedimo kvalitetnu uniformu, kvalitetnu obuću, zaštitnu opremu našim policajcima da bi oni bili efikasniji na terenu”, ističe Ismir Jusko, ministar MUP-a Kantona Sarajevo.
Kvalitetniju opremu, a posebno moderniju tehnologiju, poput kamera na uniformi ili aplikacija za dojavu zločina, bh. policajci još dugo će sanjati jer takvo nešto zavisi od budžetskih sredstava koja često nisu dovoljna ni za osnovne potrebe.
“Mi smo daleko od takvih mogućnosti i nisam siguran da ćemo u neko dogledno vrijeme napraviti takav značajniji iskorak kada je riječ o opremljenosti policije o tehničkim mogućnostima kakve jesu u svijetu. Moramo realno gledati ono što imamo i ono što možemo imati”, smatra Dragan Lukač, direktor Federalne uprave policije.
Zbog decentralizovanog sistema u ovom trenutku u parlamentarnim procedurama na raznim nivoima zemlje nekoliko je zakona koji se tiču rada policije. Novi zakon Savjeta ministara BiH o sigurnosti saobraćaja u Bosni i Hercegovini predviđa značajnije kazne za prekršaje. Sa 100 do 300 maraka kažnjavalo bi se prekoračenje brzine do 30 kilometara na sat, a preko i do hiljadu maraka. Nekorištenje sigurnosnog pojasa ili korištenje mobilnog telefona od 100 do 300 maraka.
“Mi smo već duži vremenski period zagovarali pooštravanje kaznene politike i ovo je izuzetno dobar čin zakonodavaca da na jedan primjeren svi oni koji krše odredbe bilo kojeg zakona te kazne budu veće i drastičnije”, kazao je Vahid Ćosić, policijski komesar MUP-a KS.
Ovakva regulativa, ističu čelni policajci, mogla bi smanjiti zabrinjavajući broj saobraćanih nesreća. Samo u tri dana na području Federacije BiH zna se desiti i do 250 saobraćajnih nezgoda, a sa 200 smrtnih slučajeva u prošloj godini bili smo na samom dnu evropske ljestvice.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.