Visoki pozicioneri su nedjelju proveli u pregovorima iza zatvorenih vrata. Rukovodstva SDA, DF i Saveza za promjene potpisali su sporazum o formiranju vlasti na državnom nivou. O tome smo razgovarali sa sa doc. dr Ešrefom Kenanom Rašidagićem sa sarajevskog Fakulteta političkih nauka.
Prof. doktor Kenan Ešfref Rašidagić prokomentarisao je mogućnost formiranja vlasti u BiH nakon izbora. Jučer je dogovorena koalicija između SDA, DF-a i Saveza za promjene.
“Ako se HDZ odluči za podrži ovu koaliciju onda mogu formirati vlast. Kod nas je to više problem etnopolitika. Pitanje je šta će se dešavati i u Republici Srpskoj. Pitanje je složeno i ne očekujem brzo rješavanje kadrovske jednačine.”
Bez podrške sve tri strane dolazi do blokade
“HDZ je u čudnoj kolaciji, ako se može reći, i u ljubavi sa Dodikom i SNSD-om. Ali, u politici ljubav traje koliko i interesi. HDZ se želi priključiti stvaranju kolaicije. a ideja savezništva s Dodikom je prilično slijepa. Čović je od velikog političara nekako spao na čovjeka koji samo želi biti vladar dijela BiH. HDZ i Čović moraju vidjeti svoje interese da ne bi bili marginalizirani”, kazao je Rašidagić o “čudnoj vezi” Čovića i Dodika na bh. političkoj sceni, dodavši da “Čović ne mora okrenuti leđa Dodiku ako pristane na koaliciju sa SDA, DF i SP. U BiH svako mora sarađivati sa svakim, tako je po ustavnom uređenju. Morate imati podršku sve tri strane. Ako nema toga dolazi do nestabilnosti, a mi i onako imamo toliko blokada”
Demokratska fronta je nova stranka, a osvojila je veliki broj glasova na izborima. Njihov plan stranke se razlikuje od ostalih smatra Rašidagić.
“Ništa spektakularno. Posvećen je budućnosti, a stvari koje su napisane morat će se vremenom razvijati. Plan nije sličan programima drugih stranaka i to je razlika. Ljudi trebaju početi razmišljati. Trebamo misliti na sadašnjost. Dodikova priča je npr. suicidalna. Niko neće ovdje živjeti hiljadu godina“, rekao je profesor na Fakultetu političkih nauka.
EU – veliki, tromi i spori mehanizam
Ministri vanjskih poslova Velike Britanije i Njemačke uputili su apel prošle sedmice građanima BiH o provođenju reformi u ekonomskom, administrativnom i pravosudnom sistemu
“To je trenutno plan dvije zemlje koje su o tome informisali samo Italiju, a ne cijelu Evropsku Uniju. Radi se o jednom pravovremenom potezu, što je je rijetkost za EU. Evropska Unija je inače veliki, spori i tromi mehanizam. Zato sa sigurnošću mogu reći da je ovo prava incijativa u pravo vrijeme. Lijepa je stvar da neko vjeruje u nas nakon cijelog niza izjava kao da nismo dobrodošli u EU.”