Tema jutra Novog dana bila je sigurnosna situacija u Sarajevu, a gost je bio profesor sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu Jasmin Ahić.
O jučerašnjoj akciji FUP-a i hapšenju u Sarajevu je rekao: “To je jedna od policijskih akcija koju ne treba odvajati od drugih. U ovom slučaju je karakterističan preventivni dio u kojem čitav sistem sigurnosti reaguje, odnosno onda kada dođe do kvalitetnih osnova sumnje za počinjenje krivičnih djela što je u ovom slučaju terorizam pa se vrši ovakva akcija u sprečavanju terorističkih aktivnosti”.
Kazao je kako građani BiH trebaju biti svjesni da sigurnosni sistem BiH radi. “Iako imamo komplikovan sistem sigurnosti zbog političko-administrativnog ustroja BiH, on ipak funkcioniše. Slika koju smo dobijali posljednjih mjeseci, počevši od napada u Zvorniku, Rajlovcu, stekao se dojam da smo “zbunjeni”, no ovakva akcija govori da ako neko želi počiniti teroristički akt možemo djelovati protiv toga“, rekao je Ahić.
U jučerašnjem slučaju je potvrđeno da su nađeni predmeti povezani sa takozvanom Islamskom državom. Na pitanje šta to znači je odgovorio: “Onaj koji ima svoje uvjerenje i koji smatra da je isparavno ono kako on nešto vidi ili kako mu je to neko drugi prenio, naravno da će pokušati da nađe svoje utemeljenje u toj ideologiji i naravno da će baštitniti određene stvari koje ta ideologija ima i pokušat će da ih prenese i nekom drugom. Uhapšeni u jučerašnjoj akciji su osumnjičenici i nisu prvi put lišavani slobode i iz tog razloga je glavni momenat da vidimo da naša agencija za provedbu zakona koja štiti građane radi svoj posao na najbolji način“.
Na pitanje kako se može desiti da neko nosi automatsko oružje po gradu je kazao da “iako možemo imati sve mehanizme odbrane i nadzirati sumnjive, ne možemo znati šta je nekoj osobi u glavi i kada će počiniti teroristički čin”.
Takozvana Islamska država ima više od 30.000 računa na internetu preko kojih redovno ili poziva na ubijanje, ili prijeti ubijanjem. Ahić je o tome komentarisao: “Nažalost, to je jedan od najposjećenijih i najkompleksnijih prostora u kojem sistem može raditi – odnosno internet portali koji su prostor za vrbovanje. No, nije rješenje ugasiti portale nego upoznati ih kako bi se borili protiv toga. Takvi portali su jedno od najmoćnijih oružja. Poznata je informacija da je sam protok informacija unutar terorističkog napada u Parizu vođen putem konzola za igrice“.
O tome da li su ljudi koji planiraju i čine terorističke akte duhovno izgubljene duše je kazao: “Ono što treba pozicionirati i što smatramo najvećom ulogom naših religijskih zajednica jeste ovoliki napredak i aktivno učešće u svemu ovome. BiH je članica koalicije za antiterorističku borbu. Moramo prepoznavati rane faktore koji se dešavaju u društvu. Ako muslimani u džamijama ne prepoznaju ranjene duše, prepoznat će ih oni koji su zli. Na stranici Islamske zajednice BiH možemo dobiti odgovor na sva pitanja koja nas zanimaju, pa zašto onda ići na druge nerelevantne portale”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.