Zaobišla nas izbjeglička kriza, ali ne i terorizam

Vijesti 31. dec 201517:21 > 19:11
Reuters

Godina za nama ostat će upamćena i po zamahu na evropskom putu i to je jedna od rijetkih pozitivnih vijesti. Izbjeglička kriza nas je ipak zaobišla. No, teroristički napadi u Zvorniku i Rajlovcu, u kojima su ubijena trojica pripadnika sigurnosnih službi, bez sumnje obilježili su odlazeću 2015. godinu.

BiH su uzdrmali teroristički napadi. Prvi se desio u aprilu kada je Nerdin Ibrić ispred policijske stanice u Zvorniku ubio policajca Dragana Đurića, te ranio dvojicu njegovih kolega. Pripadnici policije ubili su Ibrića, a motiv napada okarakterisan je kao terorizam. Ovaj slučaj pokazao je da saradnja sigurnosnih agencija u BiH nije na zavidnom nivou, a to se pokazalo nekoliko mjeseci kasnije kada je Enes Omeragić automatskom puškom u Rajlovcu ubio dvojicu pripadnika OS BiH i kasnije izvršio samoubistvo. I ovaj užasni čin okaraterisan je kao teroristički.

“Nikome neće biti dozvoljeno da puca u uniformu, a pucanj u vojnike je pucanj u državu BiH”, rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

Godinu su obilježile i tenzije na relaciji Sarajevo-Beograd. U periodu kada je ratni komandant Srebrenice Naser Orić bio uhapšen u Švicarskoj zbog optužbe za ratne zločine, trajao je i verbalni sukob Bakira Izetbegovića i Aleksandra Vučića uoči obilježavanja 20 godina od genocida u Srebrenici. Vučić je, iako je bilo negodovanja, stigao u Potočare na dženazu.

“Osramoćen sam onim što se danas desilo premijeru Vučiću u Srebrenici. Bošnjaci su narod koji krasi gostoprimstvo i koji svojim gostima garantuju sigurnost. I ja sam njemu rekao te stvari otprilike kada smo prije par dana razgovarali mobilnim telefonom.Kazao sam mu da će biti siguran u Srebrenici i mislio sam da su naše službe valjano uradile protokol”, tako je govorio Izetbegović nakon napada na Vučića.

Nekoliko mjeseci nakon Potočara uspostavio se srpsko-bošnjački dijalog. U Srebrenici se održavao biznis forum, a ovom gradu se finansijski pomoglo i na taj način su obje strane pokazale volju da se odnosi dvije države stabiliziraju. Nakon toga u Sarajevu se odžala zajednička sjednica Vlade Srbije i Vijeća ministara BiH te su potpisali niz dokumenata o zajedničkoj saradnji.

BiH je također potresala politička kriza. Državna vlast je transformirana izlaskom DF, a ulaskom SBB-a Fahrudina Radončića. Federalna vlast je također pretrpjela promjene, u RS se prijetilo referendumom. Kuliminacija se desila osporavanjem dana RS, te akcijom SIPA-e u Novom Gradu kada je Milorad Dodik prekinuo saradnju sa Tužilaštvom i Sudom BiH te SIPA-om.

“Ako hoćete da sarađujemo dođite da se dogovorimo. Ako imate nešto u kabinetu predsjednika RS što ukazuje na kriminal, neka dođe policija RS. Vrata su im otvorena”, poručio je prvi čovjek RS.

Ipak, problem je nakon nekoliko dana riješen. U 2015. godini i Sindikati radnika Federacije i RS su protestvovali za svoja prava. Usvojeni su novi Zakoni o radu. Najteže je bilo rudarima. U ovoj godinu smrtno su stradala četiri rudara u RMU Kakanj.

Godina koja je iza nas ostaT će upamćena i po posjeti pape Franje Sarajevu. Osim što se susreo sa vjerskim i političkim zvaničnicima, papa je održao misu na stadionu Koševo pred 60 hiljada vjernika uz jasne poruke mira ljubavi i tolerancije. Posebno radosna vijest stigla je iz Brisela. BiH će u januaru 2016. podnijeti zahtjev za članstvo u EU.

“Naši planovi reformski su već danas ocijenjeni pozitivno i ključni zaključci današnje sjednice su da: 1. da smo prihvatili informaciju Vijeća ministara i 2. da je odluka Predsjedništva BiH da ćemo u januar naredne godine apliicirati za članstvo u EU”, otkrio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović.

Mnogo je stvari ostalo samo u najavi, a epilog se očekuje u 2016. godini.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.