Zajednica lovaca na oluje, Bosnia Storm Chasers osnovana je 2014. godine. Zaljubljenici u meteorologiju baziraju se na sinoptici i kalkulaciji, jednoj grani meteorologije pomoću koje se predviđa vrijeme u narednom periodu. Gost Novog dana bio je Nedim Sladić - lovac na oluje.
Bosnia Storm Chasers je osnovan nakon najtoplijeg januara i februara koje smo ispratili 2014. godine, najgorih majskih poplava u posljednjih 120 godina koje su zadesile sjeveroistočni, centralni i sjeverni dio Bosne i onda ponovo lokalnih augustovskih poplava koje su zadesile centralni i sjeverni dio Bosne.
“To je bio povod za osnivanje jer smo vidjeli da vrijeme izmiče kontroli i da će biti biti sve veći broj žrtava ako ne reagujemo i ne obavijestimo javnost. Kroz banalne primjere, kroz fotografije oluje, da pokažemo koliko će one sve biti jače i jače i da ćemo se susretati sa ekstremnijim uslovima“, kazao je Sladić.
On je kazao da je BiH dosta slaba što se tiče razvijenosti meteorologije.
“Tek 2014. godine stranica Meteoalarm je primila BiH.“
Sladić je kazao da negativne posljedice jakih oluja mogu biti pogubne za poljoprivredu.
“Do pet dana ranije se mogu predvidjeti prognoze, ali javnost se mora informisati da te prognoze nije 100 posto sigurne i da treba vremena kako bi prognoze bile sigurne i precizne“, istakao je Sladić.
“Lovac na oluje” je za N1 rekao da se još nije dovoljno pročulo za ovu zajednicu s obzirom da su relativno novi.
“Mnogi se i dalje radije oslanjaju na starija poznata meteorološka bh. imena. Nama je cilj da napravimo i jednu izložbu fotografija oluja.”
Još jedan cilj je pokazati klimatske promjene koje pogađaju Bosnu i Hercegovinu, jer primjećujemo da valovi vrućine traju sve duže i duže, ledeni valovi sve kraće i kraće, snijega imamo vrlo malo posljednjih zima (uz izuzetak 2012. godine), nagle smjene toplote i hladnoće, kao i kiše i suše.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.