Imenovanje supruge Bakira Izetbegovića za generalnog direktora Univerzitetskog kliničkog centra je ozvaničeno. Date su potrebne saglasnoti, a konačnu odluku potpisao i Upravni odbor Kliničkog centra. To je poznato, sve drugo je pod velom tajne ili predmet brojnih komentara političara i građana na društvenim mrežama.
Sve po zakonu – tako je imenovanje Sebije Izetbegović ocijenio Upravni odbor Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo. Ona je i zvanično razriješena dužnosti u Opštoj bolnici Abdulah Nakaš, i to, kako se navodi, na lični zahtjev. Federalni ministar Vjekoslav Mandić dao je saglasnost, a Upravni odbor Kliničkog centra potvrdio imenovanje Sebije Izetbegović za generalnog direktora.
Spajanje bolnica sigurna je stvar. Prema najavama, već ove godine premijer Fadil Novalić, ministri i Vladine službe preseliće se upravo u zgradu Opšte bolnice, koja je namjenski građena kao medicinska ustanova. Ovo je jedina bolnica u BiH u kojoj je do svih bolničkih soba doveden kisik. Tu su operacione sale, ali skupa medicinska oprema koja je kupljena prošle godine. Kao, na primjer, magnetna rezonanca koja košta 4 miliona maraka. Stručnjaci kažu da se takva oprema ne može tek tako premještati iz jedne zgarde u drugu.
A zgrada će biti ispražnjena jer će u nju biti smještene federalne institucije. O opremi još niko ne govori. Autor papira, koji je jučer kružio Neuropsihijatrijom Opšte bolnice, kojim su zaposleni samoinicijativno tražili da pređu u Klinički centar, kako kažu u sindikatu, je šef tog odjela, Hasan Sefo.
Zaposleni kažu da je Sefo zbog toga dobio ukor od Sebije Izetbegović, te da je taj papir povučen. Jedini koji nije potpisao sporni dokument je Momir Šmitran, koji nam je u telefonskom razgovoru rekao da je protiv gašenja Opšte bolnice. Protiv je i Željko Komšić. Da je na mjestu Bakira Izetbegović, kaže, ne bi radio takve stvari.
“Ne znam šta je gospodina Izetbegovića motivisalo da ovo učini. Ja ne ulazm u ničije reference, pa ni gospođe Izetbegović. Da me pitao, slučajno ili namjerno, ja mu ne bih savjetovao da ovo uradi, to iritira ljude”, kaže Komšić.
Odgovore na mnoga pitanje danima ne daju ni Sebija niti Bakir Izetbegović, a i premijer Fadil Novalić zaobilazi novinarska pitanja. Zato je ova tema postala inspiracija brojnih komentara na društvenim mrežama, ali i među pacijentima.
Jedno od pitanja bez odgovora je i šta će biti sa pacijentima koji se liječe u Opštoj bolnici, te da li će za njih biti mjesta u Kliničkom centru. Kako nam je potvrđeno, još nema pisane naredbe doktorima da preglede, na koje se čeka nekoliko mjeseci, preusmjeravaju na Klinički centar.
Pojedini doktori najavljuju da će u ponedjeljak javno saopštiti da Opšta bolnica mora raditi u punom kapacitetu, te da će biti na usluzi pacijentima, bez obzira na najave o pripajanju. Klinički centar Sarajevo raspolaže sa 2.400 kreveta na 3.800 zaposlenih. I sa 550 uposlenika Opšte bolnice, to nije i blizu Zagrebu, koji isti broj kreveta ima 6.000 medicinskih radnika, a u Ljubljani još više.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.