Koalicija će teško opstati ukoliko Fahrudin Radončić ostane u pritvoru, poručili su iz SBB-a. Iz SDA žele da koalicija opstane, ali i oni su zabrinuti razvojem događaja. Stoga i jedni i drugi lopticu odgovornosti prebacuju na pravosuđe i traže da se, ako ništa, Radončić brani sa slobode.
Nisu prošla ni tri mjeseca, a budućnost teškom mukom uspostavljene koalicije SDA-SBB nije svijetla.
“Bez gospodina Radončića i njegovog doprinosa ovoj koaliciji ovako dalje ići neće“, komentarisao je Mirsad Đonlagić, potpredsjednik SBB.
Strah od propasti koalicije i unutar redova SDA.
“Ovo nas je vratilo ne znam koliko koraka unazad i ko zna hoćemo li se moći poslije ovoga pokrenuti”, kazao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
Ne žele kažu ni Izetbegović ni Đonlagić da vrše pritisak na pravosuđe, ali najbolje bi za sve bilo da Fahrudin Radončić izađe na slobodu.
“On je dobio 200 hiljada glasova od naroda. Tu stvar ne treba izostaviti iz obzira kad se budu donosile neke odluke u vezi eventualnog puštanja na slobodu kako bi se branio sa slobode“, mišljenja je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
“Ovo je potpuno nedopustivo, bez obzira da li će to neko protumačiti kao pritisak na pravosuđe, ono mora da bude neovisno ali čini mi se i imamo dojam da je ovdje najmanje prisutna neovisnost nego da su tu stvari iskomplicirane kome – to će se jednog dana saznati ko i zašto je ovo učinio”, dodao je Mirsad Đonlagić, potpredsjednik SBB.
Iz SBB-a su između redova mislili da iza hapšenja Radončića stoje visoki funkcioneri SDA, Aljoša Čampara i Asim Sarajlić. I oni su reagovali saopštenjima za javnost.
“Po ko zna koji put se javnost želi obmanuti izmišljanjem priča o raskolu unutar SDA. Taj recept je više godina primjenjivan, prepoznat i nikada nije dao rezultata, pa neće ni sada“, komentar je Asima Sarajlića.
“Riječ je o bjesomučnoj i iznad svega malicioznoj kampanji u cilju diskreditiranja mene i moje porodice. Pozivam one koji svakodnevno puštaju ‘kerbere’ da pišu laži, vrijeđaju mene i moju porodicu da to ne čine i da iz blata manipulacije izađu na tlo profesionalizma”, saopćenje je Aljoše Čampare.
I dok Izetbegović, zbog svega navedenog, obećava uspostavljanje discipline unutar stranke, svjestan je mogućnosti da bi i sam mogao postati svjedok u predmetu protiv Radončića, i to zbog imenovanja Nermane Hadžijahić na mjesto ambasadorice Slovenije. Za to vrijeme opozicija poziva vladajuće da prestanu s pritiscima na pravosuđe i da ne bojkotuju rad institucija odgađanjem sjednica kao da su vanredne okolnosti, a nisu.
“Svi bismo trebali da budemo jednaki a nikako neki jednakiji. Dakle, ja mislim da treba prepustiti institucijama da odluče o svemu tome bez petljanja i bez pritiska. Oni mogu imati svoj lični stav, ali mi kao predstavnici vlasti trebali bismo da se suzdržimo od svih komentara”, mišljenje je Nermina Nikšića, predsjednika SDP.
A od komentara se ne suzdržavaju ni SBB ni SDA. Ponovo su aktuelne optužbe, jednih na račun drugih, ali i na račun trećih osoba, u ovom slučaju pravosudnih institucija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.