Varljiva planina i teški uslovi rada pripadnika GSS-a

N1

Bjelašnicu često zovu divljom planinom. Vremenske prilike, koje se promjene u trenu, jak vjetar ili padavine, nešto su na što nemamo utjecaja. A kada se dogode nesreće, sve oči uprte su u pripadnike Gorske službe spašavanja i njihove pripadnike.

Stručnjaci upozoravaju: ne potcjenjujte opasnosti planine i u avanturu ne krećite bez potpune opreme. Osim tehničke opreme, ključne stvari koje morate da znate su informacije o vremenskim uslovima i stanju na terenu.

Akcija spašavanja nastradale djevojke na Bjelašnici u nedjelju je trajala četiri sata. Pripadnici Gorske službe spašavanja, stanica Sarajevo, stigli su za 48 minuta na mjesto događaja.

Danas smo se umirli, jer nije bilo lako gledati ono što se dešavalo. Naše ekipe su došle na mjesto nesreće za 48 minuta. Uz pomoć pripadnika ZOI'84 i njihove opreme uspjeli smo prebaciti sve ekipe gore. Teren je jako zahtjevan, sa velikim nanosima snijega i gustim rastinjem. Spasioci su se stoički izborili sa svim okolnostima“, rekao je Edin Merzić, načelnik GSS-a.

Na pitanje da li vam smeta jaz u komunikaciji i odnos institucija prema GSS-u kao volonterskoj organizaciji, Merzić je rekao:

GSS Sarajevo, kao i sve ostale službe spasavanja, su volonterske, dobrovoljne organizacije. Mi dolazimo na lice mjesta po pozivu. Imamo saradnju sa Civilnom zaštitom. Sva oprema je specijalizovana i ne može se tek tako otići i kupiti, ali ona se troši. BiH je jedina u Evropi koja nije regulisala zakonski spasilačke službe i to je veliki problem u našoj državi“, rekao je on.

I danas na Bjelašnici jak vjetar i mećava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.