Gost Novog Dana bio je Zarije Seizović, stručnjak za međunarodno pravo i profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu koji se osvrnuo na puštanje Vojislava Šešelja iz Haaga, kao i slučaj Hasana Nuhanovića.
“Pravda je višeslojan pojam, mi je doživljavamo kao hapšenje i procesuiranje i naposlijetku osudu nekoga, a pravda je mnogo kompleksniji pojam“, istakao je Seizović.
Seizović je još dodao da današnje zakonodavstvo i pravosuđe jednostavno ne vode brigu o žrtvama
“Slučaj Nuhanovića je jedna velika pobjeda BiH i gospodin Nuhanović je postigao veliki međunarodno-pravni efekat i država bi mu trebala odati priznanje. On radi ono što bi trebala država, iz istinoljublja i želje da se dokaže ono što je učinjeno“, osvrnuo se na slučaj Hasana Nuhanovića koji će danas biti sasluđan u holandskom sudu u Arnhemu
Još je istakao: “Pitanje koja se postavlja, posebice u ovom slučaju, jeste da li je država Holandija kriva za dešavanja u Srebrenici, a osudom samih sebe su dokazali da su pravna država“.
“Suđenje Šešelju je specifičan postupak. Nedopustivo je da bilo koji postupak u prvom stepenu traje 11 godina, to je protivno praksi Suda za ljudska prava koji je postavio standarde“, kazao je Seizović.
Dodao je još da “postupak nije fer prema svjetskoj pravdi, prema konkretnoj pravdi i na kraju prema žrtvama”.
“Sud je bio prilično inventivan ako su tačni navodi o njegovom zdravstvenom stanju. Mislim da neće dočekati ni osudu u prvom stepenu, ponavljam, ako su tačni navodi o njegovom zdravlju“, istakao je on.
“Kao pravnik sam vjerovao u pravdu Haškog tribunala i u međunarodnu pravdu, ali to nije maksimum koji je Tribunal mogao dati. Ne bih rekao da on ispisuje najcrnije dane u svom radu, ali sive definitivno“, zaključio je.