Dvodecenijski evropski cilj nikada nije bio bliži za našu državu. Neispunjena obećanja i nedostatak međusobnog dijaloga naših političara, bili su prepreka kod međunarodnih zvaničnika i institucija, ali ovoga puta su kažu spremni.
“Ovaj put vjerodostojno možemo otići i gospođi Mogerini i gospodinu Hanu ali i svim ostalim ministrima vanjskih poslova jer 15-tog će ih tamo biti jako puno na predaji, prije svega ministar vanjskih poslova Nizozemske kao zemlje predsjedatelja”, kaže Dragan čović.
Tri ključne stvari koje čekaju BiH su provođenje reformske agende, mehanizam koordinacije i prilagođavanje Sporazuma o stabilizaciji i i pridruživanju.
“Želim da podsjetim da nas čekaju jako veliki poslovi. Više puta smo to ponovili. Upitnik će imati više hiljada pitanja i u tom smislu mi kao Vijeće ministara i sve prateće institucije ćemo morati spremno dočekati”, stav je Denisa Zvizdića.
Bh. političari se nadaju i da će ostale države iz evropske porodice također spremno dočekati BiH, najprije Holandija kao predsjedavajuća u ovom procesu ali i države regije, poput Hrvatske.
“Važno je da evropski proces BiH drži zemlju na okupu, bude ono fino vezivno tkivo koje omogućava kvalitetno funkcioniranje, u konačnici bolji životni standard građana BiH i ravnopravnosti sva tri naroda i drugih”, kazao je Andrej Plenković, zastupnik u Evropskom parlamentu.
A ravnopravnost za sada funkcioniše, tvrdi Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH.
“Mi smo u BiH, sve parlamentarne stranke u vlasti i opoziciji potpisali takozvanu evropsku izjavu. Sada će u narednom periodu svi to morati dokazati, jesu li za Evropu samo na priči, a drže prekrštene prste u džepovima ili su iskreno za Evropu. ovo je vrijeme kada ćemo to vidjeti”.
Ali uprkos svih zahtjevima EU, BiH će morati zaštiti svoje proizvode te sa Briselom razgovarati o tradiocionalnoj trgovini, poručuje član Zajedničke komisije za evropske integracije.
“Mislim da treba tražiti prostor za kompromis u okviru kvota, u okviru prelaznog perioda, omogućavanja izvoza naših proizvoda na evropsko tržište, koji do sada nisu bili u bescarinskom ili dozvoljenom izvozu na evropsko tržište”, stav je Halida Genjca iz Komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH.
Put BiH ka podnošenju aplikacije za EU trajao je 17 godina, otkada je započeo Proces stabilizacije i pridruživanja. Svake godine od tada postavljani su novi uslovi i u trenutku kada su skoro svi digli ruke od naše države, zbog neispunjavanja obaveza i nepoštivanja dogovora, SSP stupa na snagu a BiH predaje aplikaciju za članstvo u EU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.