Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Nebojša Radmanović, koji ove sedmice završava svoj četverogodišnji mandat na ovoj poziciji, podsjetio je danas na konferenciji za novinare da je njegov mandat počeo govorom visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija i tako će i završiti.
Radmanović tvrdi da se Inzkov govor pred ovim tijelom nije značajno promijenio u posljednje četiri godine zbog čega je važno da se kaže “doviđenja Inzku” te je podvukao da su i druga dva člana Predsjedništva BiH u posljednje četiri godine uvidjeli da se uloga uopće međunarodne zajednice u BiH mora promijeniti.
Konstatirao je da je katastrofa za bh. građane činjenica da je Inzko kazao da će OHR ostati u BiH još najmanje četiri godine te je dodao da je rad OHR-a i nekih drugih institucija u BiH sramota međunarodnih institucija na početku 21. stoljeća.
Međutim, Radmanović je istovremeno naglasio da se tokom svog mandata susreo s 23 predsjednika različitih država, devet premijera, 13 predsjednika parlamenata, 25 ministara vanjskih poslova te 62 druga međunarodna dužnosnika izazvavši tako pitanje novinara da li je s njima razgovarao o ukidanju OHR-a u BiH.
Na to pitanje odgovorio je potvrdno ističući da je uvijek javno i u bilateralnim susretima upravo isticao to kao jedan od unikatnih primjera u BiH da 20 godina neko iz međunarodne zajednice optužuje bh. dužnosnike da narušavaju suverenitet države BiH, dodajući da su Inzkovi govori u Vijeću sigurnosti uglavnom bili tendenciozni i netačni.
Kao rezultat svog rada i rada ovog saziva Predsjedništva BiH naveo je da su članovi Predsjedništva uveli stabilizaciju uništavanja viška naoružanja jer se sada zna kako i zašto je svaki metak uništen, a naveo je da je u tom mandatu Centralna banka BiH kojoj Upravni odbor imenuje Predsjedništvo BiH imala zapažene rezultate te je otvorila novu zgradu u Banjoj Luci po evropskim standardima.
Kada je u pitanju vanjska politika ocijenio je da je BiH doprinijela stabilizaciji i normalizaciji odnosa u regionu budući da su najviši dužnosnici Srbije posjećivali BiH i obratno što je doprinijelo i većoj vanjskotrgovinskoj razmjeni te je kao važan izdvojio Sporazum BiH s Crnom Gorom o granici naglašavajući da je to prvi takav sporazum jer nijedna zemlja u regionu nema ugovor o granici.
Osvrnuo se na glasanje Rusije u Vijeću sigurnosti UN-a budući da je Rusija odbacila da pruži podršku produženju misiji mirovnih snaga EU u BiH, podvlačeći da je istina to da u BiH nema saglasnoti o atlantskim integracijama, odnosno ulasku BiH u NATO, ali je istakao da Rusija nikada nije osporavala put BiH ka Evropskoj uniji.
Radmanović je naglasio da će u ponedjeljak ispuniti uvjete za penziju, ali njegov politički angažman neće tada završiti budući da postoji saglasnost u njegovoj partiji – Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) da on bude delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, gdje će štititi interese srpskog naroda.