Bivši generalni sekretar Ujedinjenih nacija Boutros Boutros-Ghali preminuo je 94. godini života, saopšteno je iz UN-a.
Kako navode egipatki mediji, Ghali je preminuo u bolnici u Kairu.
Boutros-Ghali je bio šesti po redu generalni sekretar Ujedinjenih nacija od 1. januara 1992. do 31. decembra 1996. Ostat će upamćen kao čelni čovjek UN-a koji nije spriječio najveći zločinu nakon Drugog svjetskog rata, na srebrenički genocid iako je na to upozoravan.
Srebrenički genocid dogodio se dok je enklava bila pod zaštitom snaga UN i pred očima cijelog svijeta. Svojevremeno, ambasador Venecuele pri UN Diego Aria svjedočivši pred Tribunalom u Hagu, kazao kako nije bilo nikakve dileme šta će se dogoditi, te da je to i sam vidio boraveći u Srebrenici, čak dvije godine prije nego što su srpske snage počinile genocid.
Prisjećajući se pisma koje je generalnim sekretaru UN napisala Sadako Ogata, tada Visoki komesar za izbjeglice, Aria je na jednom od svjedočenja kazao:
“Napisala je: Potrebno je da hitno upozorite zapadne lidere na tragediju koja je na pomolu u Srebrenici! To je samo po sebi trebalo da bude veoma jak alarm u Vijeću sigurnosti”.
Pismo je kaže vidio tek nakon 11 godina, te kazao kako je za svaku osudu to što tadašnji Generalni sekretar Boutros Boutros-Ghali nije Vijeće sigurnosti izvijestio o ovakvom strašnom upozorenju.
“Ranije sam rekao kako je tu bila po srijedi, a i danas je veliko zataškavanje odgovornosti međunarodne zajednice, i to, uglavnom, velikih sila u Vijeću, da se suoče s realnošću da se pred njihovim očima događa genocid”, rekao je Aria.
Nakon plodne karijere novinara, profesor međunarodnog prava i diplomata, egipatski državni ministar 1977–91; zamjenik predsjednika vlade 1991–92. Generlani sekretar UN-a 1992–96, prvi Afrikanac na čelu UN-a. SAD je uložio veto na njegov ponovni izbor zbog njegove kritike da se UN previše bavi ratom na tlu bivše Jugoslavije a zapostavlja krize u Trećem svijetu, te zbog prozivanja država dužnika UN-a.
SAD ga optužio za loše vođenje administracije UN-a.