Fahrudin Radončić u sudnici "prozvao" dijelove SDA

Vijesti 16. feb 201619:05 > 19:08
Sud BiH

Dan nakon potvrđivanja optužnice Fahrudin Radončić ponovno se našao u sudnici. Razlog je rasprava o produžetku pritvorakoji istječe 25. februara. Izbivanje iz javnosti nadomjestio je govorom u sudnici, kada je prozvao i Tužiteljstvo ali i SDA.

Fahrudin Radončić u sudnici je prozvao Bakira Izetbegovića i, kako je rekao, dijelove SDA, za podmetanje i montiranje sudskog procesa.

Za Tužiteljstvo je rekao da ga već duže vrijeme ima na meti. Premda je njegova stranka u koaliciji s SDA, Radončić je svoj slučaj nazvao osvetom, zbog kompromisa da on bude kandidat SDA i SBB 2018. godine za člana Predsjedništva BiH jer se Bakir Izetbegović ne može kandidirati po treći put.

Radončićje tokom ročišta u Sudu BiH rekao da Tužiteljstvo preko njega pokušava da disciplinira medije, te da uputi poruku Miloradu Dodiku.

Neke druge poruke zabrinjavale su tužitelja Božu Mihajlovića koji je podsjećao na presretnute SMS poruke i navode iz optužnice, prema kojima je Radončić šef udružene grupe zbog korupcije. 

Tužiteljstvo BiH proširilo je istragu na još neka krivična djela. Zbog toga je Tužiteljstvo inzistiralo da Fahrudin Radončić ostane u pritvoru, zbog opasnosti uticaja na svjedoke, ali i udruživanja trećih osoba kako bi prikrio ta krivična djela.

“Postoji opasnost da će prvooptuženi pokušati da utiče i na druga lica da pritiskom na njih ih natjera da svjedoče u njegovu korist, o čemu svjedoče i transkripti”, kazao je tužitelj Božo Mihajlović.

“Da se pusti na slobodu, samo je to zahtjev bio, a da sud razmotri potencijalne mjere zabrane”, kazao je advokat Radončića 
Dragan Barbarić.

Sud BiH dan ranije je potvrdio optužnicu protiv Radončića, ali i drugo i trećeoptužene Bilsenu Šahman i Bakira Dautbašića, gdje se terete zbog udruživanja radi korupcije i uticaja na pravosuđe.

Dok u slučaju Radončića tužitelj nije popuštao, za Dautbašića i Šahmanovu postignuta je nagodba s obranom. Tužiteljstvo je pristalo na ublažavanje mjera zabrane za dvojac, što uključuje ukidanje kućnog pritvora, zajednički život na istoj adresi, te omogućavanje kretanja na području kanrona Sarajevo za Dautbašića, a za Šahmanovu na teritoriji cijele BiH.

Još je neizvjenso da li to znači i da će sada već optuženi moći da se vrate na posao. Jasno je jedino da SBB ne odustaje od Dautbašićeve kandidature za ministra u Vijeću ministara.