Šta građani RS misle o poruci Dodika da zaobilaze Sarajevo?

Vijesti 17. feb 201617:59 > 17:59
N1

Nakon što je Milorad Dodik jučer izjavio da Sarajevo treba izbjegavati, istražili smo zašto je glavni grad BiH nesiguran. Pitali smo građane Istočnog Sarajeva da li dolaze u Sarajevo i da li se osjećaju nesigurno.

Milorad Dodik poručuje da ljudi trebaju zaobilaziti Sarajevo, međutim predsjednik RS-a nije pojasnio boji li se glavnog grada naše države ili tužitelja koji trebaju preispitati njegov ugovor sa Pavlović bankom.

“Ja se ne osjećam sigurnim u Sarajevu i neću tamo da idem. Sarajevo je za mene nesigurna zona i ja tamo neću da idem”, kazao je predsjednik RS Milorad Dodik.

Iako Dodik poručuje da se Sarajevo treba zaobilaziti, svjetski turistički magazini ga demantuju, svrstavajuću glavni grad naše države među najpoželjnijim turističkim destinacijama već godinama zaredom.

U jučerašnjem nastupu je dodao da on nije Republika Srpska, već jedan od funkcionera kojeg je narod izabrao, ali i građani Istočnog Sarajeva u Republici Srpskoj, demantuju svog predsjednika.

“Od 1997. godine štancam po Sarajevu i svukuda. Samo znaš šta je? U nas ima ratnih profitera, kriminalaca i lopova, a na njihovoj strani su sudije, policija, inspekcija i sindikat. Njih treba hapsiti”.

“Ja sam tamo većinom. I rodio se i tamo bio i nisam davno došao”.

“Svaki dan idem i šta mi to znači? Ili ovdje ili dole? Ništa mi to ne znači? Ja sam svaki dan dole, s ljudima kontaktiram i kupujem dole većinom, jer je jeftinije”.

Neki dolaze zbog prijatelja i starih drugova, ali većina zbog posla, jer u RS-u nemaju priliku za to.

Taksista Branimir Ivanović nSarajevo gleda kao priliku za zaradu, a ne kao strah. Kaže, 99 posto vožnji obavi prema Sarajevu.

“Osjećamo se sigurno, nema nikakvih problema. Mislim da su ovo gluposti koje su nastale. Ali zakon je donesen, on je usvojen. Po meni teško će biti da se nešto uradi po tom pitanju“, kaže taksista Branimir Ivanović.

Dok se Dodik plaši Sarajeva, Sarajlije se ne plaše jedni drugih. Bitno im je da žive i prežive u teškim vremenima, zajedno bez političkih i interesnih ucratnih linija između jednog grada iz dva dijela.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.