Željka Cvijanović, premijerka Republike Srpske, saopštila je kako institucije ovog entiteta neće učestvovati u tijelima mehanizma koordinacije, te da će tu odluku potvrditi uskoro i NSRS. Razlog tome je što Vlada RS-a nije konsultovana na vrijeme o ovom pitanju. Iz Saveza za promjene puna podrška Mehanizmu.
Aplikacija BiH za članstvo u Evropskoj Uniji nije se kako treba ni ohladila na stolovima članica, a domaći političari već vode verbalni rat, zbog mehanizma koordinacije, koji je ključni uslov kredibilnosti aplikacije.
“Čeka nas obaveza da zajednički kroz mehanizam koordinacije radimo na zajedničkom nastupu prema Briselu. Čeka nas obaveza da zajedno djelujemo u interesu RS-a, posebno tu mislim na saradnju Vijeća ministara BiH i Vlade RS”, kaže Mladen Ivanić.
O mehanizmu koordinacije prvi čovjek RS-a, Milorad Dodik, i premijerka Vlade, Željka Cvijanović, imaju drugačiji stav.
Cvijanović upozorava da vlasti RS neće učestvovati u tijelima mehanizma koordinacije sve dok Vijeće ministara BiH ne ispravi, ono što su tajno i pogrešno napravili, bez konsultacija s Vladom RS. Savez za promjene s druge strane tvrdi kako RS u čitavoj priči nije zakinuta na bilo koji način. I da je uspjeh aplikacije za članstvo činjenica što Evropa nije zahtijevala izmjene ustava. RS je zadržala sve nadležnosti. Vladajuće stranke iz Federacije BiH o ovom problemu šute, a opozicija upozorava da aplikacija zbog razmimoilaženja neće biti kredibilna.
“Indikativno je da Brisel o svemu ovome šuti. Sjetit ćete se niza uslova koji su postavljani od tog istog Brisela pa onda mijenjani pa odustajali od uslova, a imamo vrlo jasne primjere u praksi država iz regiona koje nisu imale nikakvih uslova”, navodi Nermin Nikšić.
Situaciji ne doprinosi ni neizvjesnost koalicije SDA-SBB. Vijeće ministara BiH ne radi mjesecima u punom kapacitetu. Ali bh. politička kriza nije nešto što bi moglo iznenaditi evropske partnere.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.